Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obejde se bez silnic i aut. Saúdská Arábie chystá stavbu unikátního pásmového města

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Připadá vám sto sedmdesát kilometrů dlouhé město, které je zároveň ekologické, jako utopie? V Saúdské Arábii se ji rozhodli proměnit v realitu. Už letos tam začíná stavba nového pásmového města, které by mělo fungovat pouze na udržitelnou energii.

Plán unikátního města počítá s jedním milionem obyvatel. Ti se prý nemusí bát velkých vzdáleností – všechny potřebné služby a obchody budou dostupné maximálně pět minut chůze od bydliště. Proto se také v projektu The Line nepočítá s auty ani zbytečnými silnicemi, které by ničily přírodu.

Cílem je postavit člověka na první místo a dopřát mu život v krajině, do které bylo jen minimálně zasahováno. Korunní princ Bin Salman proto chce nechat vybudovat jednotlivé komunity, takzvané městské moduly, které propojí vysokorychlostní podzemní dráhou. Moduly povedou od Rudého moře až na severozápad Saúdské Arábie.

Zdroj: YouTube Dezeen

The Line je součástí mezinárodního projektu NEOM, který se snaží proměnit celý region v hypermoderní, udržitelnou a na ropě nezávislou krajinu, a tak chce oživit i tamní vyprahlou půdu. Do projektu je zapojen také Egypt a Jordánsko.

Zdroj: Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …