Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obejde se bez silnic i aut. Saúdská Arábie chystá stavbu unikátního pásmového města

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Připadá vám sto sedmdesát kilometrů dlouhé město, které je zároveň ekologické, jako utopie? V Saúdské Arábii se ji rozhodli proměnit v realitu. Už letos tam začíná stavba nového pásmového města, které by mělo fungovat pouze na udržitelnou energii.

Plán unikátního města počítá s jedním milionem obyvatel. Ti se prý nemusí bát velkých vzdáleností – všechny potřebné služby a obchody budou dostupné maximálně pět minut chůze od bydliště. Proto se také v projektu The Line nepočítá s auty ani zbytečnými silnicemi, které by ničily přírodu.

Cílem je postavit člověka na první místo a dopřát mu život v krajině, do které bylo jen minimálně zasahováno. Korunní princ Bin Salman proto chce nechat vybudovat jednotlivé komunity, takzvané městské moduly, které propojí vysokorychlostní podzemní dráhou. Moduly povedou od Rudého moře až na severozápad Saúdské Arábie.

Zdroj: YouTube Dezeen

The Line je součástí mezinárodního projektu NEOM, který se snaží proměnit celý region v hypermoderní, udržitelnou a na ropě nezávislou krajinu, a tak chce oživit i tamní vyprahlou půdu. Do projektu je zapojen také Egypt a Jordánsko.

Zdroj: Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu