Vypadá to, že pití piva nemusí být jediným národním sportem. Elitou jsme i v třídění odpadu, které je na rozdíl od pití piva prospěšné i pro životní prostředí. Meziročně jsme dosáhli dalšího zlepšení, a to už několikátý rok v řadě. Každý z nás vytřídil v průměru 51 kilogramů odpadu.
Jedná se o meziroční nárůst o více než dva kilogramy odpadů vytříděných do barevných kontejnerů. Další pozitivní zprávou o českém národě je fakt, že většina krajanů má s tříděním zkušenosti, přičemž pravidelně se této aktivitě věnuje asi jedna třetina obyvatel.
Členské státy Evropské unie musí během několika let splnit nové cíle vyplývající z požadavků balíčku cirkulární ekonomiky. „V praxi to bude znamenat třídit veškerý odpad, který lze recyklovat nebo jinak využít, a na skládku ukládat jen minimum směsného odpadu, nejvýše však 10 procent. A obce i jejich občané se na to již začínají intenzivně připravovat,“ shrnul vývoj třídění odpadu generální ředitel společnosti EKO-KOM Zbyněk Kozel.
Firma EKO-KOM zajišťuje v Česku již více než 20 let provoz systému třídění a recyklace obalových odpadů, které jsou významnou složkou tříděného komunálního odpadu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…