Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tři nejlepší místa v Evropě k prožití nejkratšího dne v roce

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vánoce nejsou zdaleka jedinou událostí, která se odehrává v zimním období. Předchází jim zimní slunovrat. Ten připadá na 21. prosince a je dnem s nejkratší dobou denního světla a nejdelší nocí v roce. Server Euro News dal dohromady 3 nejlepší místa, kde je možné tento den oslavit. Načerpejte inspiraci pro příští rok.

Proč různé kultury slaví zimní slunovrat?

Slovo „solstice“ pochází z latinského slova sōlstitium a překládá se jako „slunce stojí“. Mnoho starověkých kultur bylo doslova závislých na sledování průběhu ročních období. Zimní slunovrat znamenal začátek těžkého zimního období, ale také znovuzrození slunce, protože dny se od tohoto okamžiku postupně začínají prodlužovat. Kde tedy strávit zimní slunovrat?

Newgrange, Irsko

Newgrange je jedním z nejposvátnějších míst Irska. Obrovská mohyla ve tvaru ledviny je jednou z nejstarších astronomicky orientovaných staveb na světě. Stavba byla postavena jako neolitická pohřební mohyla a místo uctívání kolem roku 3 200 před naším letopočtem. Každý rok o zimním slunovratu pronikne paprsek slunečního světla hluboko do hrobky a osvětlí ji. Tato dechberoucí událost trvá kolem 17 minut.

Ilustrační foto: Pixabay

Pokud byste však v tuto dobu chtěli mohylu navštívit, bude potřeba trochu štěstí. O vstupu do kobky během slunovratu rozhoduje loterie, která se každoročně koná na konci září. O 50 hlasovacích lístků soutěží asi 30 000 uchazečů.

Stonehenge, Spojené království

Ilustrační foto: Pixabay

Stonehenge je jednou z nejpozoruhodnějších památek Spojeného království. Původ a účel monumentálního prstence z masivních kamenů udivuje návštěvníky po celá staletí. Středověcí lidé spekulovali, že jej postavili obři nebo čaroděj Merlin. Ve skutečnosti se pravděpodobně jednalo o místo určené k uctívání a léčení. Celá stavba mohla také fungovat jako obří sluneční kalendář. Místo je orientováno ve směru východu letního slunovratu a západu zimního slunovratu.

Každý rok se zde scházejí návštěvníci z celého světa, aby si připomněli zimní slunovrat a viděli východ slunce nad obřími kameny.

Den svaté Lucie ve Skandinávii

Ilustrační foto: Pixabay

Tento svátek světel se koná 13. prosince, tedy v den, kdy nastává slunovrat podle starého juliánského kalendáře. Touto událostí pak oficiálně začíná vánoční období a kostely po celé Skandinávii jsou plné procesí mladých žen v bílých róbách se svíčkami na hlavách.

Součástí festivalu jsou také pohanské oslavy zimního slunovratu a tradičně se podávají zázvorky, buchty s příchutí šafránu a glogg (pozn. nápoj podobný svařáku).

Tak co, uděláte si příští rok předvánoční výlet?

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…