Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Trend mladé generace: Lidé si pořizují rostliny místo domácích mazlíčků

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Prvně zvířecí kamarád, potom děti. Tak to u mnohých probíhalo při zakládání rodinného života. Tomu je nyní konec. Současná generace jde ještě o krok zpět a dávají před zvířecími mazlíčky přednost rostlinám. A dokonce jim dávají jména.

Každá generace má své specifické rysy, a ta současná, generace Z, se mimo jiné zbláznila do pěstování, a to především okrasných rostlin. Byty mladých lidí mnohdy překypují zelení, která nahrazuje tolik běžný výskyt domácích mazlíčků, a někdy dokonce i dětí. Proč tomu tak je?

Zelení společníci

Hned na úvod je nutno říci, že důvodů existuje mnoho. Jak již bylo zmíněno, dříve bylo běžné, že si lidé v brzkém věku pořizovali děti, často ihned po dokončení školy. Dnes se mladí jedinci do rodinného života s takovou rychlostí nehrnou. Často si chtějí dopřát čas jenom pro sebe nebo si vystačí v partnerství a svatbu nechtějí uspěchat. S tím se pojí i cestování a budování kariéry. Mít zkrátka další úvazek, a to ať už v podobě potomka, nebo domácího mazlíčka je pro někoho příliš odpovědnosti. Řešením se zdá pořízení objektu péče, který tolik pozornosti nevyžaduje.

Ilustrační foto: Pixabay

Místo časově a finančně náročné péče o domácí mazlíčky si mladá generace začala do svých obydlí pořizovat řadu rostlin, od sukulentů až po náročnější kousky. I přesto, že péče o ně není nějak výrazně náročná, hrají v životě svých majitelů natolik velkou roli, že jim často dávají i jména.

Potřeba pečovat je zkrátka naší silnou součástí, odborníci navíc upozorňují i na nesporné pozitivní vlivy vlastnění rostlin. Například, že nám do životů vnáší kus přírody a jejich zelená barva a pomalý životní rytmus uklidňuje a pomáhá nám zvolnit.

Autorský článek Veroniky Šemberové

Související články

Zaručeně zlepší den

Moje slunce Mad opět zazářilo. Film získal cenu francouzské filmové akademie César

Nejnovější telefon Nokia si můžete opravit sami

Existuje souvislost mezi migrénami a hladinou cukru v krvi, tvrdí genetici

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…