Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Trend mladé generace: Lidé si pořizují rostliny místo domácích mazlíčků

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Prvně zvířecí kamarád, potom děti. Tak to u mnohých probíhalo při zakládání rodinného života. Tomu je nyní konec. Současná generace jde ještě o krok zpět a dávají před zvířecími mazlíčky přednost rostlinám. A dokonce jim dávají jména.

Každá generace má své specifické rysy, a ta současná, generace Z, se mimo jiné zbláznila do pěstování, a to především okrasných rostlin. Byty mladých lidí mnohdy překypují zelení, která nahrazuje tolik běžný výskyt domácích mazlíčků, a někdy dokonce i dětí. Proč tomu tak je?

Zelení společníci

Hned na úvod je nutno říci, že důvodů existuje mnoho. Jak již bylo zmíněno, dříve bylo běžné, že si lidé v brzkém věku pořizovali děti, často ihned po dokončení školy. Dnes se mladí jedinci do rodinného života s takovou rychlostí nehrnou. Často si chtějí dopřát čas jenom pro sebe nebo si vystačí v partnerství a svatbu nechtějí uspěchat. S tím se pojí i cestování a budování kariéry. Mít zkrátka další úvazek, a to ať už v podobě potomka, nebo domácího mazlíčka je pro někoho příliš odpovědnosti. Řešením se zdá pořízení objektu péče, který tolik pozornosti nevyžaduje.

Ilustrační foto: Pixabay

Místo časově a finančně náročné péče o domácí mazlíčky si mladá generace začala do svých obydlí pořizovat řadu rostlin, od sukulentů až po náročnější kousky. I přesto, že péče o ně není nějak výrazně náročná, hrají v životě svých majitelů natolik velkou roli, že jim často dávají i jména.

Potřeba pečovat je zkrátka naší silnou součástí, odborníci navíc upozorňují i na nesporné pozitivní vlivy vlastnění rostlin. Například, že nám do životů vnáší kus přírody a jejich zelená barva a pomalý životní rytmus uklidňuje a pomáhá nám zvolnit.

Autorský článek Veroniky Šemberové

Související články

Zaručeně zlepší den

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…