Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Top Gun, Maverick: Je Darkstar skutečný tryskáč? Je to pravděpodobnější, než si myslíte

2 minuty radosti
Foto: Lockheed Martin

Top Gun: Maverick je v kinech už pár týdnů, a pokud jste stále nenavštívili kino, velice vám to doporučuji. V tomto článku nenajdete žádné spoilery, takže můžete číst dál a dozvědět se něco nového o experimentálním hypersonickém letadle Darkstar, které se ve filmu objevilo.

Pokračování kultovního filmu s Tomem Cruisem v hlavní roli se se na plátnech českých kin objevilo koncem května a nabízí možnost sledovat nejlepší letadla opravdu z blízka. Většina bojových letadel ve filmu znáte znáte. Nicméně v pokračování dobrodružství letecké školy Top Gun si kromě Cruiseových eskapád člověk užije i hypersonický tryskáč Darkstar. I když jste film neviděli, toto letadlo se objevuje již v upoutávce na film.

Je toto letadlo skutečné?

Top Gun: Maverick obsahuje mimo hlavní hvězdy Toma Cruise i spoustu modelů letadel F-18 Super Hornets. Zatímco tato letadla jsou skutečná, rychlík DarkStar nikoli. Výrobce obranných letounů Lockheed Martin, jehož model F-35C Joint Strike Fighter také získal prostor ve filmu, stojí rovněž za projektem, jež přivedl k životu DarkStar. Jak sám uvádí, tým Top Gun: Maverick mu zavolal, když hledali průměrný létající stroj, a jeho divize dala dohromady malý tým, aby vytvořili letoun Darkstar.

Tým zvládl přejít od konceptualizace letadla k vytvoření realistického modelu s funkčním kokpitem a podařilo se jej konstrukčně zachovat v pořádku po celou dobu natáčení. Jako vždy se vše snáze řekne, než udělá, a i v tomto případě model prošel několika úpravami designu, než svět viděl finální podobu letounu Darkstar na plátně.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Český trpasličí leknín je nejmenší na světě

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Novinařina mi občas chybí, ale jsem teď spokojen u piva, říká Tomáš Drahoňovský

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…