Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Top Gun, Maverick: Je Darkstar skutečný tryskáč? Je to pravděpodobnější, než si myslíte

2 minuty radosti
Foto: Lockheed Martin

Top Gun: Maverick je v kinech už pár týdnů, a pokud jste stále nenavštívili kino, velice vám to doporučuji. V tomto článku nenajdete žádné spoilery, takže můžete číst dál a dozvědět se něco nového o experimentálním hypersonickém letadle Darkstar, které se ve filmu objevilo.

Pokračování kultovního filmu s Tomem Cruisem v hlavní roli se se na plátnech českých kin objevilo koncem května a nabízí možnost sledovat nejlepší letadla opravdu z blízka. Většina bojových letadel ve filmu znáte znáte. Nicméně v pokračování dobrodružství letecké školy Top Gun si kromě Cruiseových eskapád člověk užije i hypersonický tryskáč Darkstar. I když jste film neviděli, toto letadlo se objevuje již v upoutávce na film.

Je toto letadlo skutečné?

Top Gun: Maverick obsahuje mimo hlavní hvězdy Toma Cruise i spoustu modelů letadel F-18 Super Hornets. Zatímco tato letadla jsou skutečná, rychlík DarkStar nikoli. Výrobce obranných letounů Lockheed Martin, jehož model F-35C Joint Strike Fighter také získal prostor ve filmu, stojí rovněž za projektem, jež přivedl k životu DarkStar. Jak sám uvádí, tým Top Gun: Maverick mu zavolal, když hledali průměrný létající stroj, a jeho divize dala dohromady malý tým, aby vytvořili letoun Darkstar.

Tým zvládl přejít od konceptualizace letadla k vytvoření realistického modelu s funkčním kokpitem a podařilo se jej konstrukčně zachovat v pořádku po celou dobu natáčení. Jako vždy se vše snáze řekne, než udělá, a i v tomto případě model prošel několika úpravami designu, než svět viděl finální podobu letounu Darkstar na plátně.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Z Paříže do Berlína za hodinu: Vítejte v budoucnosti vysokorychlostní železniční dopravy v Evropě

Náplast, která zaznamená stav vašich orgánů. Seznamte se s novinkou na poli medicíny

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…