Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Top Gun, Maverick: Je Darkstar skutečný tryskáč? Je to pravděpodobnější, než si myslíte

2 minuty radosti
Foto: Lockheed Martin

Top Gun: Maverick je v kinech už pár týdnů, a pokud jste stále nenavštívili kino, velice vám to doporučuji. V tomto článku nenajdete žádné spoilery, takže můžete číst dál a dozvědět se něco nového o experimentálním hypersonickém letadle Darkstar, které se ve filmu objevilo.

Pokračování kultovního filmu s Tomem Cruisem v hlavní roli se se na plátnech českých kin objevilo koncem května a nabízí možnost sledovat nejlepší letadla opravdu z blízka. Většina bojových letadel ve filmu znáte znáte. Nicméně v pokračování dobrodružství letecké školy Top Gun si kromě Cruiseových eskapád člověk užije i hypersonický tryskáč Darkstar. I když jste film neviděli, toto letadlo se objevuje již v upoutávce na film.

Je toto letadlo skutečné?

Top Gun: Maverick obsahuje mimo hlavní hvězdy Toma Cruise i spoustu modelů letadel F-18 Super Hornets. Zatímco tato letadla jsou skutečná, rychlík DarkStar nikoli. Výrobce obranných letounů Lockheed Martin, jehož model F-35C Joint Strike Fighter také získal prostor ve filmu, stojí rovněž za projektem, jež přivedl k životu DarkStar. Jak sám uvádí, tým Top Gun: Maverick mu zavolal, když hledali průměrný létající stroj, a jeho divize dala dohromady malý tým, aby vytvořili letoun Darkstar.

Tým zvládl přejít od konceptualizace letadla k vytvoření realistického modelu s funkčním kokpitem a podařilo se jej konstrukčně zachovat v pořádku po celou dobu natáčení. Jako vždy se vše snáze řekne, než udělá, a i v tomto případě model prošel několika úpravami designu, než svět viděl finální podobu letounu Darkstar na plátně.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Skafandry pro příští misi na Měsíc navrhne Prada

Napoleon opět ožívá. A nejen v kinech – jeho klobouk získal nový majitel

Čtyřdenní pracovní týden v praxi. Německo otestuje nový koncept práce

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…