Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Toaleta vybavená mikrofonem odhalí nemoci a ještě vám poradí

Ilustrační foto: Pixabay

Existuje mnoho nemocí, které by bylo možné rozpoznat pomocí analýzy lidského odpadu. Jednou z takových infekcí je cholera. Jde o bakteriální onemocnění, které způsobuje průjem a každoročně postihuje miliony lidí. Vědci tak vymysleli princip, kdy speciální mikrofonní senzor klasifikuje onemocnění střev pomocí strojového učení, píše server Interesting Engineering.

Aby se však pacienti s cholerou mohli léčit, musí nejprve vůbec vědět, že jsou touto nemocí nakaženi. Sledování onemocnění střev, jako je právě cholera, však může být citlivý a obtížný úkol. Maia Gatlin, výzkumná inženýrka z Georgia Institute of Technology, našla způsob, jak využít umělou inteligenci k detekci průjmového onemocnění spojeného s vážnými infekcemi.

Neinvazivní mikrofonní senzor dokáže detekovat onemocnění ve střevech

Gatlin k identifikaci střevních onemocnění používá neinvazivní mikrofonní senzor, kdy je umělá inteligence obsažená v senzoru schopná určit infekci, aniž by jedinec musel být vyšetřen ve zdravotnickém zařízení. Metoda zahrnuje použití mikrofonu a strojového učení k detekci průjmu. Gatlin a její výzkumný tým testovali senzorovou techniku na zvukových souborech z online zdrojů. Každý jednotlivý zvukový vzorek stolice byl převeden na spektrogram (vizuální způsob zobrazení zvuku), který zachycuje zvuk v obraze.

Ilustrační foto: Pixabay

Různé typy vylučování vytvářejí různé zvuky a podoby spektrogramu. Právě obrazy spektrogramu jsou vstupní informací pro algoritmus strojového učení. Výkon algoritmu se dále testuje, aby se zajistilo, že získává informace pro interpretaci zvuků pomocí senzoru bez ohledu na prostředí.

Senzor lze použít v místech s trvalým výskytem cholery

Gatlin chce použít senzor v oblastech, kde je častý výskyt střevních infekcí. Senzor by mimo jiné mohl být také použit v zařízeních ošetřovatelské/hospicové péče k automatickému sledování pohybu střev pacientů. Gatlin dodává, že do budoucna je možné využití tohoto zařízení i k osobním účelům v domácnostech pro jednotlivce k testování jejich vlastního zdraví prostřednictvím pohybů střev.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…