Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Toaleta vybavená mikrofonem odhalí nemoci a ještě vám poradí

Ilustrační foto: Pixabay

Existuje mnoho nemocí, které by bylo možné rozpoznat pomocí analýzy lidského odpadu. Jednou z takových infekcí je cholera. Jde o bakteriální onemocnění, které způsobuje průjem a každoročně postihuje miliony lidí. Vědci tak vymysleli princip, kdy speciální mikrofonní senzor klasifikuje onemocnění střev pomocí strojového učení, píše server Interesting Engineering.

Aby se však pacienti s cholerou mohli léčit, musí nejprve vůbec vědět, že jsou touto nemocí nakaženi. Sledování onemocnění střev, jako je právě cholera, však může být citlivý a obtížný úkol. Maia Gatlin, výzkumná inženýrka z Georgia Institute of Technology, našla způsob, jak využít umělou inteligenci k detekci průjmového onemocnění spojeného s vážnými infekcemi.

Neinvazivní mikrofonní senzor dokáže detekovat onemocnění ve střevech

Gatlin k identifikaci střevních onemocnění používá neinvazivní mikrofonní senzor, kdy je umělá inteligence obsažená v senzoru schopná určit infekci, aniž by jedinec musel být vyšetřen ve zdravotnickém zařízení. Metoda zahrnuje použití mikrofonu a strojového učení k detekci průjmu. Gatlin a její výzkumný tým testovali senzorovou techniku na zvukových souborech z online zdrojů. Každý jednotlivý zvukový vzorek stolice byl převeden na spektrogram (vizuální způsob zobrazení zvuku), který zachycuje zvuk v obraze.

Ilustrační foto: Pixabay

Různé typy vylučování vytvářejí různé zvuky a podoby spektrogramu. Právě obrazy spektrogramu jsou vstupní informací pro algoritmus strojového učení. Výkon algoritmu se dále testuje, aby se zajistilo, že získává informace pro interpretaci zvuků pomocí senzoru bez ohledu na prostředí.

Senzor lze použít v místech s trvalým výskytem cholery

Gatlin chce použít senzor v oblastech, kde je častý výskyt střevních infekcí. Senzor by mimo jiné mohl být také použit v zařízeních ošetřovatelské/hospicové péče k automatickému sledování pohybu střev pacientů. Gatlin dodává, že do budoucna je možné využití tohoto zařízení i k osobním účelům v domácnostech pro jednotlivce k testování jejich vlastního zdraví prostřednictvím pohybů střev.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…