Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tisíce rostlinných druhů zůstávají nevyfotografovány

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Přestože vědci po staletí dokumentovali rostlinné druhy, aby lépe porozuměli a chránili úžasnou rozmanitost flóry po celém světě, mnoho z těchto druhů nebylo nikdy vyfotografováno v jejich přirozeném prostředí. Zjistili to vědci díky jednomu z posledních průzkumů, uvedl server Earth a časopis New Phytologist.

Na základě průzkumu 33 hlavních online databází fotografií rostlin tým výzkumníků pod vedením University of New South Wales (UNSW) a Australského institutu botanických věd zjistil, že z 21 077 druhů původních australských cévnatých rostlin u téměř 20 procent chybí ověřitelné fotografie. Takový nedostatek podrobných fotografických záznamů může mít vážné důsledky, přičemž mnoha nezdokumentovaným rostlinným druhům hrozí vyhynutí. „Bylo překvapivé vidět, kolik rostlinných druhů mělo pouze perokresby, ilustrace, malby, nebo dokonce vůbec nic,“ řekl hlavní autor studie Thomas Mesaglio, doktorand botaniky na UNSW. „Mít komplexní sadu fotografií nám pomáhá, abychom si byli jisti identifikací. Zvláště když je prakticky náročné shromáždit a uchovat celou rostlinu, fotografie doplňují fyzický doklad tím, že ukazují typ půdy, stanoviště, ve kterém roste, a další druhy rostoucí vedle ní,“ dodal.

Odborníci zjistili, že nejlépe vyfotografovanými skupinami rostlin bývají stromy nebo keře s nápadnými nebo dokonce velkolepými rysy, jako jsou barevné květy. Vědci nabádají vědce z řad občanů, aby pomohli vytvořit komplexní fotografické záznamy pro profesionální vědce k použití v identifikačních průvodcích tím, že se zapojí do snímání rostlin po celém světě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…