Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tisíce rostlinných druhů zůstávají nevyfotografovány

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Přestože vědci po staletí dokumentovali rostlinné druhy, aby lépe porozuměli a chránili úžasnou rozmanitost flóry po celém světě, mnoho z těchto druhů nebylo nikdy vyfotografováno v jejich přirozeném prostředí. Zjistili to vědci díky jednomu z posledních průzkumů, uvedl server Earth a časopis New Phytologist.

Na základě průzkumu 33 hlavních online databází fotografií rostlin tým výzkumníků pod vedením University of New South Wales (UNSW) a Australského institutu botanických věd zjistil, že z 21 077 druhů původních australských cévnatých rostlin u téměř 20 procent chybí ověřitelné fotografie. Takový nedostatek podrobných fotografických záznamů může mít vážné důsledky, přičemž mnoha nezdokumentovaným rostlinným druhům hrozí vyhynutí. „Bylo překvapivé vidět, kolik rostlinných druhů mělo pouze perokresby, ilustrace, malby, nebo dokonce vůbec nic,“ řekl hlavní autor studie Thomas Mesaglio, doktorand botaniky na UNSW. „Mít komplexní sadu fotografií nám pomáhá, abychom si byli jisti identifikací. Zvláště když je prakticky náročné shromáždit a uchovat celou rostlinu, fotografie doplňují fyzický doklad tím, že ukazují typ půdy, stanoviště, ve kterém roste, a další druhy rostoucí vedle ní,“ dodal.

Odborníci zjistili, že nejlépe vyfotografovanými skupinami rostlin bývají stromy nebo keře s nápadnými nebo dokonce velkolepými rysy, jako jsou barevné květy. Vědci nabádají vědce z řad občanů, aby pomohli vytvořit komplexní fotografické záznamy pro profesionální vědce k použití v identifikačních průvodcích tím, že se zapojí do snímání rostlin po celém světě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…