Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tipy, jak se udržet v teple a neprotopit výplatu

Ilustrační foto: Freepik

Mnoho z nás si znovu zvyká na práci z domu, zatímco za okny se vrství sněhová pokrývka. Nastupující zimu pociťují nejen naše končetiny, ale také peněženka. Co dělat, pokud nás zrovna nezahřívá trouba nebo pohyb při úklidu?

Celodenní topení při home office není jediná možná cesta. Přesvědčila se o tom dopisovatelka deníku Guardian Frances Ryan, která na Twitteru požádala o rady, jak udržet příjemnou teplotu a vyhnout se nepříjemným účtům. Dostalo se jí stovek odpovědí od praktických přes vynalézavé až po satirické. Představme si některé z nich.

Pohrajte si s vytápěním

Abychom se vyhnuli zbytečným nákladům navíc, vyplatí se znát vlastní systém vytápění a pohrát si s ním. Osvědčenou radou je nastavit spínání termostatu o chvíli později. Pomohou také chytré ovladače vytápění, které sice samy o sobě vyžadují investici, ale v celkovém účtu za energie se promítnou v řádu procent. Vyplatí se také odrazová folie za radiátor, díky které teplo neuniká do obvodových zdí.

Izolujte

Pomůže také lepší utěsnění oken, dveří nebo mezer mezi parketami, kudy teplo uniká. Nemusíme rovnou měnit okna v celém domě, ale vyplatí se utěsnit nepoužívané komíny, otvor na dopisy ve dveřích nebo pod dveře vložit srolovaný ručník, abychom ucpali škvíru. Pomohou také pořádné závěsy, které udrží teplo v pokoji. Ve vchodových dveřích pak vytvoří bariéru mezi venkovním prostředím a teplem domova. V případě parket nebo dřevěné podlahy se můžete pustit do kutilství a pohrát si také s izolací odspoda v podobě minerální vaty nebo textilní tkaniny.

Vrstvěte

Osvědčenou radou je nošení více vrstev oblečení. „Pokud dokážete udržet střed těla v teple, udržíte v teple i periferie,“ radí John Eric Smith z katedry kinesiologie na Mississippské státní univerzitě. Místo dalších ponožek nebo bezprstových rukavic se vyplatí přiobléci spíše svetr. Pokud vlastníte termoprádlo, nemusíte si je šetřit pouze na víkendové výlety do přírody, ale zapojte jej i do šatníku na práci z domu. Jestli vám i tak mrznou nohy, popřemýšlejte nad kobercem nebo koberečkem ve vašem pracovním koutku. Nezapomeňte také na to, že pocit zimy může vycházet z toho, že se vám potí nohy a vlhko je ochlazuje. Pokud si nejste jisti, vyměňte ponožky. Pomocníkem může být také deka, která vás odizoluje od okolního prostředí a udrží tělesné teplo ve vaší blízkosti. Na zvážení je pořízení elektrické přikrývky, která je však opět investicí sama o sobě.

Ilustrační foto: Pexels

Pomozte si stravou

Pokud jíte hůře stravitelná jídla, která mají vyšší obsah tuku a bílkovin, tělo bude muset více pracovat, což zvýší tělesnou teplotu, aby poháněla tyto metabolické procesy,“ varuje Smith. Osvědčenou klasikou je hrnek čaje. V dodržování teplého pitného režimu pomůže také termoska, kterou nemusíte šetřit až na víkendový výlet. I když se nabízí myšlenka zahřátí alkoholem, nenechte se jí zlákat, protože jde o kontraproduktivní řešení. Rozšířené cévy sice nabudí hřejivý pocit, ale teplo přitom ztrácíme. Navíc jde o látku, která utišuje naši aktivitu, a to jak fyzickou, tak duševní a metabolickou.

Ilustrační foto: Pexels

Buďte kreativní

Snažte se využít tepla všude, kde se nachází. Pokud svítí slunce, nechejte jej vyhřát místnosti, které jsou orientovány směrem na jih a na západ. Když nemáte děti nebo domácí mazlíčky, využijte horko z trouby po pečení a otevřete její dvířka. A jestli naopak domácí mazlíčky máte, naučte je sedět ve vaší blízkosti, ať se s vámi dělí o své tělesné teplo. Kočku nebo psa nenahradí, ale mohou se jim přiblížit láhve a nahřívací polštářky z fazolí, pohanky nebo rýže, které lze vytvořit doma. Nezapomeňte také na pohyb, který vám rozproudí krev v těle a pomůže rozbít pracovní rutinu. Není přitom třeba vysoká aktivita, ta by totiž způsobila pocení, a tedy ochlazování těla.

Zdroj: Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…