Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

The Tap Tap představí v Národním divadle originální hru s vozíčkáři

Zdroj fotek: The Tap Tap

Představení o klukovi bez rukou a nohou? Zhudebněné tělesně postiženými? A oživené jejich pohybujícími se vozíčky? Ano, ano, ano. Přesně taková bude výjimečná hra Nefňuka, která se už příští měsíc představí na prknech Národního divadla.

„O knížce Jesus Betz jsem se dozvěděl zhruba před pěti lety od skvělého herce a komika Tondy Novotného. Náhodou jsem se s ním potkal na pivu a on mi vyprávěl, že podle téhle předlohy připravuje malé představení o klukovi, který se narodí bez rukou a nohou, prožije velká dobrodružství a najde velkou lásku,“ vypráví kapelník skupiny The Tap Tap Šimon Ornest.

Nápad ho zaujal natolik, že hned vzápětí přemýšlel, jak vytvořit podle knihy hru, do níž by se zapojili i členové jeho kapely. Vznikla taky myšlenka na elektrické vozíky, které mohou sloužit pro pohyb kulis a loutek přímo na jevišti. Režie se chopil kapelníkův otec Jiří Ornest, hudbu vytvořil Jarda Svoboda z kapely Traband a o scénografii se postaral Petr Matásek. Potřeba už bylo jen získat obnos peněz nezbytný pro dokončení kulis a loutek, aby mohlo představení dospět až do své oficiální premiéry. Kde? Přece v Národním divadle.

Vznikl tak crowdfundingový projekt s cílem potřebné finance získat. Podařilo se. Kampaň byla úspěšná z více než 200 %, což týmu umožňuje vyrobit i cestovní variantu hry, s níž se pak může představit v různých koutek republiky i v zahraničí.

Premiéra hry se zpěvy nazvané Nefňuka se na Nové scéně Národního divadla uskuteční 24. dubna, následovat bude osm repríz. O hudbu a menší role se postarají členové kapely The Tap Tap, zapojeno bude i pět jejich elektrických vozíčků, které rozpohybují loutky a scénické děje. Cílem představení o postiženém, ale chytrém a odvážném hrdinovi je ukázat, že v životě prohrává jen ten, kdo svůj boj už předem vzdá.

Originální kapela The Tap Tap funguje už šestnáct let. Tvoří ji studenti a absolventi škol Jedličkova ústavu v Praze. Skupina má na kontě pět desek a několik velice úspěšných singlů včetně videoklipů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.