Včas předcházet vzniku chorob nebo zjistit, zda mají rostliny dostatečnou závlahu – to vše a mnohem více bude již brzy možné pomocí čidel. Podle přání vinařů, sadařů a dalších pěstitelů je připraví vědci z brněnského centra CEITEC VUT a firmy Beta Control.
Projekt původně počítal s využitím na rozsáhlých vinicích, kde se data sbírají z velkého množství čidel. Po vlně zájmu menších vinařů byl rozšířen o variantu sdruženého čidla. Pro plochy do 10 hektarů je v pilotním projektu podpořeném Technologickou agenturou ČR k dispozici měření srážek, teploty a vlhkosti vzduchu. Na větších obdělávaných územích uživatelé ocení analýzu srážek a také vyhodnocení teploty a vlhkosti, které je schopno odhalit podmínky pro vznik plísní. Všechna čidla přenášejí informace na vizualizační portál T-Mobile, kde jsou k vidění veškerá data aktualizovaná po 30 minutách.
Systém monitorování je možné navázat na další zemědělské a lesnické softwary, které využívají metod umělé inteligence. Bezdrátová síť s nízkým příkonem v kombinaci s prvky internetu věcí umožňuje držet cenu nízko a zachovat flexibilitu, co se týče instalace čidel. Zároveň se očekává, že bude o monitoring podmínek přímo na vinici, sadu či poli zájem také v zahraničí.
Zdroj: Vysoké učení technické v Brně
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Pozitivní kniha: Jiří Hájíček napsal román ze současného venkova
Život pětapadesátiletého Tomáše, ředitele statku na vesnici, se znenadání obrátí vzhůru nohama…