Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přírodě škodí méně, než se předpokládalo. Technologie přináší vyšší efektivitu i úsporné inovace

Ilustrační foto: Freepik

Digitální technologie nemusejí být pro životní prostředí nepřítelem. Ačkoli má výroba a zvyšující se spotřeba elektřiny na přírodu spíše negativní dopad, podle analýzy amerických vědců není internet tak energeticky náročný, jak si myslíme.

Článek, který se zabývá úskalími při hodnocení energetických a uhlíkových dopadů internetu, publikovali v časopise Joule američtí vědci Jonathan Koomey a Eric Masanet. Podle jejich zjištění spotřebovávají technologické společnosti daleko méně elektřiny, než jsme dosud předpokládali.

S nadsázkou lze říct, že moderní technologie dělají víc užitku než škody. Ilustrační foto: Pixabay

Výzkumníci sice nezpochybňují fakt, že nadměrná energetická zátěž planetě nijak neprospívá, upozorňují ale na rychlost, s jakou se technologie, jejich efektivita a úsporné inovace rozvíjejí. Příkladem je podle nich sledování on-line videí, kdy na spotřebu energie už nemá kvalita, v jaké video přehráváme, nijak významný dopad. U velkých cloudových datových center, která provozuje například Facebook, Apple či Google, se za poslední roky spotřeba energie několikasetnásobně zvýšila. Podle vědců je to však kvůli přechodu na větší cloud, který je mnohem efektivnější a přináší tak další výhody a úspory.

Ve své analýze zkoumali také spotřebu dvou mezinárodních operátorských firem, Télefonicy a Cogentu. Ačkoli tyto společnosti v pandemickém roce 2020 zaznamenali nárůst využívání svých služeb a s tím spojený přenos dat, jejich energetická spotřeba naopak klesla. „Sice používáme mnohem více dat, zároveň jsme ale čím dál efektivnější,“ řekl pro New York Times Koomey.

Zdroj: nytimes.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Duha může být k vidění i v noci. A je to krásná podívaná

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…