Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tanec fanoušků jako zdroj elektřiny. Coldplay vyrazí na udržitelné turné

2 minuty radosti
Kapela Coldplay. Zdroj: Wikimedia Commons

Koncert, který je napájený samotnými fanoušky. To je nový koncept kapely Coldplay pro nadcházející turné. V rámci udržitelného plánu si kapela nechala sestrojit kinetickou taneční plochu, která převádí pohyb na elektřinu.

Když řeknu skákejte, opravdu potřebuji, abyste skákali. Protože pokud nebudete, zhasnou nám světla,“ uvedl zpěvák kapely Chris Martin. Taneční plocha funguje na principu speciální baterie, kterou pro Coldplay sestavila firma BMW. Kromě kinetické energie tanečníků ji lze napájet také recyklovaným kuchyňským olejem či solární energií.

Koncert Coldplay. Zdroj: Unsplash

Členové kapely však nejsou jediní, koho napadlo využít pohyb tanečníků jako zdroj energie. Hudební klub SWG3 v Glasgow nedávno zavedl zkušební výtopný a chladící systém BODYHEAT fungující na podobném principu. Místo kinetické energie však využívá tělesné teplo návštěvníků klubu. Teplo vyvádí do vyvrtaných otvorů pod parketem, kde dochází k přeměně na využitelnou energii. Ta může být použita ihned pro ochlazení sálu nebo uložena pod zemí pro budoucí využití. Podle odhadů provozovatelů klubu ušetří nový systém 70 tun oxidu uhličitého ročně.

BODYHEAT je náš inovativní příspěvek ke globálnímu problému. Pomůže nám dramaticky snížit spotřebu energie a posune nás o krok blíže uhlíkově neutrální budoucnosti,“ uvedl výkonný ředitel klubu Fleming Brown.

Zdroj: Coldplay.com, SWG3

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…