Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká filharmonie ukončila americké turné mimořádným úspěchem v Carnegie Hall

Americké turné České filharmonie vyvrcholilomimořádně úspěšným koncertem v newyorské síni Carnegie Hall. V publiku přitom seděli významní hosté jako například vnuk skladatele Antonína Dvořáka. Před koncertem obdržel šéfdirigent Jiří Bělohlávek od Akademie klasické hudby Cenu Antonína Dvořáka.

Prestižní newyorská koncertní síň Carnegie Hall hostila v neděli 16. listopadu 2014 Českou filharmonii. Mimořádný koncert, vyprodaný několik týdnů dopředu, ocenilo třítisícové publikum dlouhými ovacemi ve stoje. Koncert se tak stal vrcholem amerického turné České filharmonie, která absolvovala šňůru vystoupení ve Spojených státech amerických již od 2. listopadu.

Na programu byla symfonie Američany oblíbeného skladatele Antonína Dvořáka Z Nového světa, která právě v Carnegie Hall měla v roce 1893 světovou premiéru, dále rapsodie Taras Bulba Leoše Janáčka a Koncert pro klavír č. 2 Franze Liszta, při němž Česká filharmonie doprovodila francouzského klavíristu Jeana–Yvese Thibaudeta. Nadšeně aplaudující publikum se pak dočkalo také dvou přídavků – předehry k opeře Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta a Valse triste Oskara Nedbala.

Znamenité výkony orchestru podtrhly podle šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka mimo jiné samotné prostory Carnegie Hall: „Carnegie Hall je sál, který má všechny předpoklady a všechny kvality, aby tam vznikaly krásné výkony. Pokud tam člověk přijde připraven a s plným odevzdáním se začne muzicírovat, ten sál se rozezní, jako kdyby mu podával pomocnou ruku, a je to skutečný požitek v tomto sále koncertovat.“ Ještě před koncertem obdržel Jiří Bělohlávek od Akademie klasické hudby Cenu Antonína Dvořáka.

Do programu Carnegie Hall je pro zahraniční orchestr poměrně těžké se dostat. Ročně úspěšně projde pečlivým výběrem pouze čtyři až pět zahraničních orchestrů. České filharmonii se to však podařilo, čímž si otevřela dveře k dalšímu pozvání.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.