Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká filharmonie ukončila americké turné mimořádným úspěchem v Carnegie Hall

Americké turné České filharmonie vyvrcholilomimořádně úspěšným koncertem v newyorské síni Carnegie Hall. V publiku přitom seděli významní hosté jako například vnuk skladatele Antonína Dvořáka. Před koncertem obdržel šéfdirigent Jiří Bělohlávek od Akademie klasické hudby Cenu Antonína Dvořáka.

Prestižní newyorská koncertní síň Carnegie Hall hostila v neděli 16. listopadu 2014 Českou filharmonii. Mimořádný koncert, vyprodaný několik týdnů dopředu, ocenilo třítisícové publikum dlouhými ovacemi ve stoje. Koncert se tak stal vrcholem amerického turné České filharmonie, která absolvovala šňůru vystoupení ve Spojených státech amerických již od 2. listopadu.

Na programu byla symfonie Američany oblíbeného skladatele Antonína Dvořáka Z Nového světa, která právě v Carnegie Hall měla v roce 1893 světovou premiéru, dále rapsodie Taras Bulba Leoše Janáčka a Koncert pro klavír č. 2 Franze Liszta, při němž Česká filharmonie doprovodila francouzského klavíristu Jeana–Yvese Thibaudeta. Nadšeně aplaudující publikum se pak dočkalo také dvou přídavků – předehry k opeře Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta a Valse triste Oskara Nedbala.

Znamenité výkony orchestru podtrhly podle šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka mimo jiné samotné prostory Carnegie Hall: „Carnegie Hall je sál, který má všechny předpoklady a všechny kvality, aby tam vznikaly krásné výkony. Pokud tam člověk přijde připraven a s plným odevzdáním se začne muzicírovat, ten sál se rozezní, jako kdyby mu podával pomocnou ruku, a je to skutečný požitek v tomto sále koncertovat.“ Ještě před koncertem obdržel Jiří Bělohlávek od Akademie klasické hudby Cenu Antonína Dvořáka.

Do programu Carnegie Hall je pro zahraniční orchestr poměrně těžké se dostat. Ročně úspěšně projde pečlivým výběrem pouze čtyři až pět zahraničních orchestrů. České filharmonii se to však podařilo, čímž si otevřela dveře k dalšímu pozvání.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…