Mléčná dráha, tajemný prostor, ve kterém se nachází Slunce a Sluneční soustava, je na noční obloze viditelná jako mlhavý pás stříbřité barvy. Studie publikovaná v časopise Nature došla k překvapivému závěru ohledně jejího stáří – vznikla totiž brzy po velkém třesku.
Tým vědců vedený kapacitami z německého Institutu Maxe Placka pro astronomii vycházel z dat vesmírného teleskopu Gaia. Využil také údaje o chemickém složení z teleskopu Lamost. Studie byla postavena na měření metalicity čtvrt milionu podobrů, tedy hvězd, které přestaly spalovat vodík na helium v jádře. Hvězdy s vyšší metalicitou jsou totiž mladší a naopak nižší metalicita poukazuje na déletrvající stáří.
Výsledek vědci považují za revoluci ve studiu Mléčné dráhy. Zjistili totiž, že jedna z jejích dvou částí, tzv. tlustý disk, vznikla před 13 miliardami let. V praxi to znamená, že se zrod Mléčné dráhy datuje pouze 0,8 miliardy let po velkém třesku, považovaném za vznik vesmíru.
Zdroj: nedd.cz, Nature.com, Stoplusjednicka.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…