Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Ve vesmíru se vzácně vyskytují objekty skrývající velmi zajímavé fyzikální podmínky a neobvyklé procesy. Zdroj fotografie: Pixabay

Neobvyklý přístup pomohl českým vědcům najít stovky vzácných nepopsaných objektů ve vesmíru. Výzkumníci poprvé v astronomii použili metodu umělé inteligence nazvanou aktivní hluboké čtení. Článek o nezvyklém přístupu publikoval prestižní časopis Astronomy and Astrophysics, katalog nově objevených hvězd je součástí celosvětové databáze Vizier.

Jeden z nalezených objektů. Složité emisní spektrum je vyzařováno z trojice červených hvězd uprostřed obrázku. Snímek je z archivu projektu PanSTARRS. Zdroj: AV ČR

Využitá metoda je založena na interaktivním vylepšování předpovědí sítě. Ta sama požádá člověka o radu, když si je nejméně jistá. „Naše metoda aktivního hlubokého učení nastiňuje budoucí směr používání umělé inteligence v astronomii a možná i jiných vědách,“ uvedl Petr Škoda z Fakulty informačních technologií ČVUT. „Stroj bude pracovat v těsné spolupráci s člověkem, bude za něj dělat rutinní práci, ale jakmile si nebude jistý, obrátí se o radu. Na této koncepci teď začínáme v našem týmu pracovat. Časem by takové řešení mohlo připomínat dialog mezi velitelským můstkem lodi Enterprise a palubním počítačem v seriálu Star Trek při průzkumu Galaxie,“ doplnil Škoda.

Detailní záběr podivně symetrického objektu pořízený Perkovým 2m dalekohledem. Zdroj fotografie: AV ČR

Metodu čeští vědci z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky a FIT ČVUT s úspěchem aplikovali na čtyřech milionech spekter z největšího světového archivu spekter. Objevili přitom skoro tisíc dosud nepopsaných velmi vzácných vesmírných objektů, které se prokazují emisními spektrálními čárami. Patří mezi ně třeba horké hvězdy Be, nově vznikající hvězdy T Tauri či kataklyzmické proměnné hvězdy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tajemství psí inteligence: víte, proč naklánějí hlavu, když na ně mluvíme?

Britský ostrov je ideální pro pozorování hvězd. Získal ocenění za skutečně tmavé nebe

Objevte krásy Japonska. Má o 7 000 ostrovů více, než se uvádělo

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…