Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Ve vesmíru se vzácně vyskytují objekty skrývající velmi zajímavé fyzikální podmínky a neobvyklé procesy. Zdroj fotografie: Pixabay

Neobvyklý přístup pomohl českým vědcům najít stovky vzácných nepopsaných objektů ve vesmíru. Výzkumníci poprvé v astronomii použili metodu umělé inteligence nazvanou aktivní hluboké čtení. Článek o nezvyklém přístupu publikoval prestižní časopis Astronomy and Astrophysics, katalog nově objevených hvězd je součástí celosvětové databáze Vizier.

Jeden z nalezených objektů. Složité emisní spektrum je vyzařováno z trojice červených hvězd uprostřed obrázku. Snímek je z archivu projektu PanSTARRS. Zdroj: AV ČR

Využitá metoda je založena na interaktivním vylepšování předpovědí sítě. Ta sama požádá člověka o radu, když si je nejméně jistá. „Naše metoda aktivního hlubokého učení nastiňuje budoucí směr používání umělé inteligence v astronomii a možná i jiných vědách,“ uvedl Petr Škoda z Fakulty informačních technologií ČVUT. „Stroj bude pracovat v těsné spolupráci s člověkem, bude za něj dělat rutinní práci, ale jakmile si nebude jistý, obrátí se o radu. Na této koncepci teď začínáme v našem týmu pracovat. Časem by takové řešení mohlo připomínat dialog mezi velitelským můstkem lodi Enterprise a palubním počítačem v seriálu Star Trek při průzkumu Galaxie,“ doplnil Škoda.

Detailní záběr podivně symetrického objektu pořízený Perkovým 2m dalekohledem. Zdroj fotografie: AV ČR

Metodu čeští vědci z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky a FIT ČVUT s úspěchem aplikovali na čtyřech milionech spekter z největšího světového archivu spekter. Objevili přitom skoro tisíc dosud nepopsaných velmi vzácných vesmírných objektů, které se prokazují emisními spektrálními čárami. Patří mezi ně třeba horké hvězdy Be, nově vznikající hvězdy T Tauri či kataklyzmické proměnné hvězdy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…