Neobvyklý přístup pomohl českým vědcům najít stovky vzácných nepopsaných objektů ve vesmíru. Výzkumníci poprvé v astronomii použili metodu umělé inteligence nazvanou aktivní hluboké čtení. Článek o nezvyklém přístupu publikoval prestižní časopis Astronomy and Astrophysics, katalog nově objevených hvězd je součástí celosvětové databáze Vizier.
Využitá metoda je založena na interaktivním vylepšování předpovědí sítě. Ta sama požádá člověka o radu, když si je nejméně jistá. „Naše metoda aktivního hlubokého učení nastiňuje budoucí směr používání umělé inteligence v astronomii a možná i jiných vědách,“ uvedl Petr Škoda z Fakulty informačních technologií ČVUT. „Stroj bude pracovat v těsné spolupráci s člověkem, bude za něj dělat rutinní práci, ale jakmile si nebude jistý, obrátí se o radu. Na této koncepci teď začínáme v našem týmu pracovat. Časem by takové řešení mohlo připomínat dialog mezi velitelským můstkem lodi Enterprise a palubním počítačem v seriálu Star Trek při průzkumu Galaxie,“ doplnil Škoda.
Metodu čeští vědci z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky a FIT ČVUT s úspěchem aplikovali na čtyřech milionech spekter z největšího světového archivu spekter. Objevili přitom skoro tisíc dosud nepopsaných velmi vzácných vesmírných objektů, které se prokazují emisními spektrálními čárami. Patří mezi ně třeba horké hvězdy Be, nově vznikající hvězdy T Tauri či kataklyzmické proměnné hvězdy.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní
Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …