Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Svět, jakému jsme se vyhnuli. Studie ukazuje, že zákaz freonů ochránil planetu před fatálním oteplením

Ilustrační foto: Unsplash

Montrealský protokol z roku 1987 výrazně omezil používání chlor-fluorovaných uhlovodíků (CFC), z nichž nejznámější jsou freony, které ničí ozonovou vrstvu země. Studie publikovaná v časopise Nature přímo spojuje ozonovou díru a globální oteplování. Vědci na základě modelu vypočítali, že bez zákazu freonů by se zvedla teplota o dalších 2,5 stupně do konce století.

Zákaz freonů pomohl ochránit klima dvěma způsoby. Omezil skleníkový efekt těchto chemikálií a díky ochraně ozonové vrstvy zabránil pronikání UV záření, které by svou zvyšující se silou poškodilo rostliny. „Zvýšené UV záření by zásadně omezilo schopnost rostlin nasávat uhlík z atmosféry, což by znamenalo vyšší hladiny CO2 a více globálního oteplování,“ vysvětluje jeden z autorů, Paul Young z Lancaster University. Zachování dobrého stavu rostlin nás zachránilo od oteplení o 0,8 stupně do konce století, zatímco skleníkový efekt způsobený freony by měl na svědomí o 1,7 stupně teplejší klima.

Studie vypočítává model na základě dat o úbytku ozonové vrstvy, poškození rostlin UV zářením, uhlíkovém cyklu a klimatické změně. Vědci díky tomu došli k závěru, že nebýt zákazu freonů, jejich využití by stále rostlo asi o tři procenta ročně. Následkem by byl kolaps ozonové vrstvy po roce 2040, na přelomu století by od tropů na sever bylo o 60 procent méně ozonu, což je horší stav než v ozonové díře nad Antarktidou, a do roku 2050 by síla UV záření ve středních zeměpisných šířkách připomínala dnešní hodnoty v tropech.

Zdroj: University of Exeter

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Jak se při nízké teplotě zahřát? Na alkohol zapomeňte

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…