Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Svět, jakému jsme se vyhnuli. Studie ukazuje, že zákaz freonů ochránil planetu před fatálním oteplením

Ilustrační foto: Unsplash

Montrealský protokol z roku 1987 výrazně omezil používání chlor-fluorovaných uhlovodíků (CFC), z nichž nejznámější jsou freony, které ničí ozonovou vrstvu země. Studie publikovaná v časopise Nature přímo spojuje ozonovou díru a globální oteplování. Vědci na základě modelu vypočítali, že bez zákazu freonů by se zvedla teplota o dalších 2,5 stupně do konce století.

Zákaz freonů pomohl ochránit klima dvěma způsoby. Omezil skleníkový efekt těchto chemikálií a díky ochraně ozonové vrstvy zabránil pronikání UV záření, které by svou zvyšující se silou poškodilo rostliny. „Zvýšené UV záření by zásadně omezilo schopnost rostlin nasávat uhlík z atmosféry, což by znamenalo vyšší hladiny CO2 a více globálního oteplování,“ vysvětluje jeden z autorů, Paul Young z Lancaster University. Zachování dobrého stavu rostlin nás zachránilo od oteplení o 0,8 stupně do konce století, zatímco skleníkový efekt způsobený freony by měl na svědomí o 1,7 stupně teplejší klima.

Studie vypočítává model na základě dat o úbytku ozonové vrstvy, poškození rostlin UV zářením, uhlíkovém cyklu a klimatické změně. Vědci díky tomu došli k závěru, že nebýt zákazu freonů, jejich využití by stále rostlo asi o tři procenta ročně. Následkem by byl kolaps ozonové vrstvy po roce 2040, na přelomu století by od tropů na sever bylo o 60 procent méně ozonu, což je horší stav než v ozonové díře nad Antarktidou, a do roku 2050 by síla UV záření ve středních zeměpisných šířkách připomínala dnešní hodnoty v tropech.

Zdroj: University of Exeter

Související články

Zaručeně zlepší den

Všímáte si obličejů ve svém okolí? Pak asi překypujete láskou

Inspirace z knihovny: Udělejte si Pořádek v hlavě s Martinem Poliačikem

Tunely pod Londýnem se otevřou veřejnosti. Australský podnikatel v nich plánuje muzeum i bar

Kniha Rok dobrých zpráv Martina Smatany vykouzlí úsměv na tváři

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…