Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studie zjistila, že jeskyně by mohly být ideálním domovem pro budoucí osadníky Měsíce

Ilustrační foto: Pixabay

Měsíční jámy a jeskyně by mohly budoucím lidským průzkumníkům poskytnout bezpečné útočiště na Měsíci díky teplotám podobným Zemi, píše Euro News.

Tým vedený planetárními vědci z UCLA objevil stinné oblasti uvnitř důlků na povrchu Měsíce, kde se teplota vždy pohybuje kolem příjemných 17 °C. Tyto důlní krátery a jeskyně, ke kterým mohou potenciálně vést, by vytvořily bezpečnější, tepelně stabilnější základní tábory pro průzkum Měsíce a dlouhodobé bydlení než zbytek povrchu Měsíce, který se přes den zahřívá až na 126,6 °C a v noci vychladne na -173,3°C.

Měsíční jámy se stabilní teplotou

Tyto jámy byly poprvé objeveny v roce 2009, a v případě asi 16 z více než 200 nalezených lunárních jam se jedná pravděpodobně o zhroucené lávové trubice, jak uvedl hlavní autor studie Tyler Horvath, doktorand z UCLA v oboru planetární vědy. Tyto lávové trubky, které se nacházejí také na Zemi, vznikají, když roztavená láva teče pod polem ochlazené lávy nebo když se nad řekou lávy tvoří kůra a zanechává dlouhý dutý tunel. Jakmile se lávová trubice zhroutí, otevře jámu, která může vést do zbytku jeskynní trubice.

Pomocí snímků z Diviner Lunar Radiometer Experiment – ​​termokamery na robotické sondě Lunar Reconnaissance Orbiter NASA – byli Horvath a jeho tým schopni zjistit, že teplota v jámách byla téměř vždy stabilní a pohybovala se kolem 20 °C.

Výzkumný tým se zaměřil na zhruba 100 metrů hlubokou prohlubeň o délce a šířce fotbalového hřiště v oblasti Měsíce známé jako Mare Tranquillitatis a použil počítačové modelace k analýze tepelných vlastností horniny. Věří, že právě převis a jeho stín je zodpovědný za stálou teplotu, tedy omezuje to, jak se okolí během dne zahřívá, a zároveň brání v noci úniku tepla.

Ilustrační foto: Pixabay

Zpátky do jeskyní

Den na Měsíci trvá téměř 15 pozemských dnů, během kterých je povrch neustále bombardován slunečním zářením a je často dostatečně horký, aby se voda začala vařit, nepředstavitelně chladné noci trvají také asi 15 pozemských dnů. Budování základen v zastíněných částech zmíněných lunárních kráterů by mohlo vědcům umožnit zaměřit se na další výzvy, jako je pěstování potravin, shromažďování zdrojů pro experimenty, rozšiřování základny a především poskytování kyslíku astronautům.

Jeskyně by také poskytovaly určitou ochranu před kosmickým i slunečním zářením a mikrometeority.

Překážky v usídlování

Sestavení topného a chladicího zařízení, které může fungovat za těchto podmínek a produkce dostatek energie pro jeho nepřetržité napájení by mohlo být velkou překážkou v plánovaném osídlování měsíčních jeskyní a jam. Solární energie – nejběžnější forma výroby energie v NASA – nefunguje v noci. NASA uvedla, že v současné době neplánuje zřízení základního tábora pro průzkum na Měsíci.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Nová seznamovací aplikace propojí včelaře se zemědělci

Září – měsíc osvěty o vypadávání vlasů

Vědci přišli na to, jak vyrábět čokoládu ekologičtějším způsobem

Zákaz telefonů ve školách? Kalifornie přichází se změnami

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…