Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studie zjistila, že jeskyně by mohly být ideálním domovem pro budoucí osadníky Měsíce

Ilustrační foto: Pixabay

Měsíční jámy a jeskyně by mohly budoucím lidským průzkumníkům poskytnout bezpečné útočiště na Měsíci díky teplotám podobným Zemi, píše Euro News.

Tým vedený planetárními vědci z UCLA objevil stinné oblasti uvnitř důlků na povrchu Měsíce, kde se teplota vždy pohybuje kolem příjemných 17 °C. Tyto důlní krátery a jeskyně, ke kterým mohou potenciálně vést, by vytvořily bezpečnější, tepelně stabilnější základní tábory pro průzkum Měsíce a dlouhodobé bydlení než zbytek povrchu Měsíce, který se přes den zahřívá až na 126,6 °C a v noci vychladne na -173,3°C.

Měsíční jámy se stabilní teplotou

Tyto jámy byly poprvé objeveny v roce 2009, a v případě asi 16 z více než 200 nalezených lunárních jam se jedná pravděpodobně o zhroucené lávové trubice, jak uvedl hlavní autor studie Tyler Horvath, doktorand z UCLA v oboru planetární vědy. Tyto lávové trubky, které se nacházejí také na Zemi, vznikají, když roztavená láva teče pod polem ochlazené lávy nebo když se nad řekou lávy tvoří kůra a zanechává dlouhý dutý tunel. Jakmile se lávová trubice zhroutí, otevře jámu, která může vést do zbytku jeskynní trubice.

Pomocí snímků z Diviner Lunar Radiometer Experiment – ​​termokamery na robotické sondě Lunar Reconnaissance Orbiter NASA – byli Horvath a jeho tým schopni zjistit, že teplota v jámách byla téměř vždy stabilní a pohybovala se kolem 20 °C.

Výzkumný tým se zaměřil na zhruba 100 metrů hlubokou prohlubeň o délce a šířce fotbalového hřiště v oblasti Měsíce známé jako Mare Tranquillitatis a použil počítačové modelace k analýze tepelných vlastností horniny. Věří, že právě převis a jeho stín je zodpovědný za stálou teplotu, tedy omezuje to, jak se okolí během dne zahřívá, a zároveň brání v noci úniku tepla.

Ilustrační foto: Pixabay

Zpátky do jeskyní

Den na Měsíci trvá téměř 15 pozemských dnů, během kterých je povrch neustále bombardován slunečním zářením a je často dostatečně horký, aby se voda začala vařit, nepředstavitelně chladné noci trvají také asi 15 pozemských dnů. Budování základen v zastíněných částech zmíněných lunárních kráterů by mohlo vědcům umožnit zaměřit se na další výzvy, jako je pěstování potravin, shromažďování zdrojů pro experimenty, rozšiřování základny a především poskytování kyslíku astronautům.

Jeskyně by také poskytovaly určitou ochranu před kosmickým i slunečním zářením a mikrometeority.

Překážky v usídlování

Sestavení topného a chladicího zařízení, které může fungovat za těchto podmínek a produkce dostatek energie pro jeho nepřetržité napájení by mohlo být velkou překážkou v plánovaném osídlování měsíčních jeskyní a jam. Solární energie – nejběžnější forma výroby energie v NASA – nefunguje v noci. NASA uvedla, že v současné době neplánuje zřízení základního tábora pro průzkum na Měsíci.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Zdravé stravování si pohlídají samy děti. Finský systém už testuje i jídelna v Česku

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Lidé vás mají raději, než si myslíte. Vědci přišli na to, proč

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…