Deskových her existuje velká spousta. Těch, které mohou hrát i nevidomí, je ale naopak žalostně málo. A co hra, kterou by mohli hrát nevidomí společně se zdravými? Tak přesně to je OLÁ.
„K nápadu nás přivedla naše nevidomá spolužačka. Zjistili jsme, že je na českém trhu nedostatek her pro nevidomé. Proto jsme vytvořili hru OLÁ, kterou mohou hrát zdraví i nevidomí a navzájem se tak lépe poznat,“ uvedla jedna z autorek nápadu Lucie Částková z Obchodní akademie a Střední školy cestovního ruchu Choceň.
OLÁ propojuje světy nevidomých a zdravých dětí, využívá totiž především hmat. Hráči mají během hry zavázané oči a právě po hmatu se snaží rozpoznat různé tvary, které je třeba v časovém limitu roztřídit.
Výhodou hry není jen to, že ji může hrát každý bez ohledu na zrakovou vybavenost. Navíc totiž zdravým dětem dává možnost vyzkoušet si, jaké je to být nevidomý. Nevidomí si zase mohou zahrát unikátní hru, v níž mají stejné podmínky jako ostatní. Autoři ji chtějí nabízet školkám i dalším organizacím k obohacení výuky.
Hra nedávno zvítězila v národním kole soutěže Social Innovation Relay, v níž studenti středních škol vymýšlejí podnikatelský záměr, který má kromě zisku přinést i řešení aktuálního společenského problému. „Projekt OLÁ nás nadchl svou propracovaností. Nápad je navíc prakticky uskutečnitelný, protože jsme si hru vyzkoušeli přímo na místě,“ uvedl člen poroty Rostislav Trávníček.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň
Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…