Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studenti z Brna zabodovali s únikovkou o dezinformacích na světové soutěži v USA

Zdroj fotografie: archiv studentů

Stříbrnou medaili z celosvětové soutěže v USA přivezli studenti Masarykovy univerzity za svůj projekt Fakescape. Skupina šesti mladých politologů představila únikovou hru bojující s dezinformacemi na podzim loňského roku a od té doby s ní projela celou republiku. Projekt ocenila porota soutěže Peer-to-Peer: Facebook Global Digital Challenge. „Jedná se o formu výuky, která dokáže zaujmout široké publikum. Už před soutěží jsme hru hráli s více než třemi tisíci studenty, což krásně ukázalo, že projekt není jen brněnskou lokální záležitostí,“ říká členka týmu Tereza Kráčmarová.

Politologové přišli s konceptem únikové hry, aby se s osvětou v oblasti dezinformací ve veřejném prostoru dostali k co největšímu množství mladých lidí. Právě tato myšlenka je v souladu s posláním americké soutěže, která chce podporovat iniciativy bojující s projevy nenávisti a extremismu na sociálních sítích. „Porota ocenila zejména skutečnost, že o tak vážném a složitém tématu Fakescape pouze nepřednáší, ale studenti jej zapracovali do hry. Rozpoznávání fake news je tak přístupné třeba i učilištím, pro která jsou standardní přednášky nudným formátem,“ vysvětluje pedagogický vedoucí projektu Miloš Gregor, proč mezi stovkou projektů zaujala právě brněnská hra.

Úniková hra je zasazena do roku 2028. Studenti se v ní stávají novináři, jejichž úkolem je odhalit nebezpečného kandidáta na prezidenta. K tomu je zapotřebí vyřešit čtyři úkoly, které jsou zaměřené na kritické myšlení a ověřování informací. Studenti postupně analyzují faktické části textu, ověřují informace a pravdivost titulků nebo odhalují manipulace s fotografiemi. Brněnská únikovka nakonec nestačila na vítězný turecký projekt pomáhající malým dětem v uprchlických táborech. Na třetím místě skončil filipínský nápad s názvem IslamNOTfobia bojující s náboženskou nesnášenlivostí.

„Umístění v soutěži pro nás znamená veliké ocenění naší dlouhodobé práce. Kromě finanční odměny jsme získali i kontakty a pozornost ze zahraničí. Díky výhře máme navíc ještě větší motivaci v projektu pokračovat, protože vidíme, že to má smysl,“ říká členka studentského týmu Tereza Kráčmarová. Únikovou hru si už vyzkoušelo přes tři tisíce středoškoláků na čtyřiceti školách a její tvůrci plánují další rozvoj. Už teď mají nachystanou slovenskou verzi hry a rádi by ji během jara přeložili i do angličtiny. Projevily o ni totiž zájem organizace ve Švédsku, Maďarsku a balkánských zemích.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.