Studenti z Brna zabodovali s únikovkou o dezinformacích na světové soutěži v USA

Zdroj fotografie: archiv studentů

Stříbrnou medaili z celosvětové soutěže v USA přivezli studenti Masarykovy univerzity za svůj projekt Fakescape. Skupina šesti mladých politologů představila únikovou hru bojující s dezinformacemi na podzim loňského roku a od té doby s ní projela celou republiku. Projekt ocenila porota soutěže Peer-to-Peer: Facebook Global Digital Challenge. „Jedná se o formu výuky, která dokáže zaujmout široké publikum. Už před soutěží jsme hru hráli s více než třemi tisíci studenty, což krásně ukázalo, že projekt není jen brněnskou lokální záležitostí,“ říká členka týmu Tereza Kráčmarová.

Politologové přišli s konceptem únikové hry, aby se s osvětou v oblasti dezinformací ve veřejném prostoru dostali k co největšímu množství mladých lidí. Právě tato myšlenka je v souladu s posláním americké soutěže, která chce podporovat iniciativy bojující s projevy nenávisti a extremismu na sociálních sítích. „Porota ocenila zejména skutečnost, že o tak vážném a složitém tématu Fakescape pouze nepřednáší, ale studenti jej zapracovali do hry. Rozpoznávání fake news je tak přístupné třeba i učilištím, pro která jsou standardní přednášky nudným formátem,“ vysvětluje pedagogický vedoucí projektu Miloš Gregor, proč mezi stovkou projektů zaujala právě brněnská hra.

Úniková hra je zasazena do roku 2028. Studenti se v ní stávají novináři, jejichž úkolem je odhalit nebezpečného kandidáta na prezidenta. K tomu je zapotřebí vyřešit čtyři úkoly, které jsou zaměřené na kritické myšlení a ověřování informací. Studenti postupně analyzují faktické části textu, ověřují informace a pravdivost titulků nebo odhalují manipulace s fotografiemi. Brněnská únikovka nakonec nestačila na vítězný turecký projekt pomáhající malým dětem v uprchlických táborech. Na třetím místě skončil filipínský nápad s názvem IslamNOTfobia bojující s náboženskou nesnášenlivostí.

„Umístění v soutěži pro nás znamená veliké ocenění naší dlouhodobé práce. Kromě finanční odměny jsme získali i kontakty a pozornost ze zahraničí. Díky výhře máme navíc ještě větší motivaci v projektu pokračovat, protože vidíme, že to má smysl,“ říká členka studentského týmu Tereza Kráčmarová. Únikovou hru si už vyzkoušelo přes tři tisíce středoškoláků na čtyřiceti školách a její tvůrci plánují další rozvoj. Už teď mají nachystanou slovenskou verzi hry a rádi by ji během jara přeložili i do angličtiny. Projevily o ni totiž zájem organizace ve Švédsku, Maďarsku a balkánských zemích.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.