Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přístupy mužů a žen se mohou skvěle doplňovat, říká vítězka soutěže pro české vědkyně

Ilustrační foto: Freepik

Touha po poznání ji provází už od střední školy a na zkoumání rostlin ji fascinuje skutečnost, že ovlivňují veškeré aspekty našeho života – od jídla přes oblečení či léky až po kyslík, který dýcháme. Nyní Terezie Mandáková vyhrála soutěž L´Oreal-UNESCO Pro ženy ve vědě.

Primárním zájmem Mandákové, která aktuálně působí na brněnském institutu CEITEC Masarykovy univerzity, je zkoumání rostlinných chromozomů a genomů. „Jedním z největších současných problémů lidstva je růst světové populace, už teď trpí každý sedmý člověk na planetě chronickou podvýživou. Je potřeba si uvědomit, že veškerá naše strava pochází přímo nebo nepřímo z rostlin, protože rostliny jsou základem našeho potravního řetězce. Velkým úkolem nás vědců je tedy zvýšit výnos a kvalitu zemědělských plodin,“ vysvětluje jeden z cílů svého výzkumu oceněná vědkyně.

Cestu vidí právě ve zkoumání genetiky rostlin. „Dnes mají vědci k dispozici molekulárně biologické techniky, které umožňují měnit genetickou informaci rostlin velice přesně. Takovéto cílené změny rostlinné DNA by nám měly pomoci získat rostliny s novými vlastnostmi, jako jsou větší plody, lepší odolnost vůči suchu nebo patogenům, schopnost lépe využívat hnojiva nebo fixovat vzdušný dusík,“ dodává.

Projekt L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě byl založen v Paříži v roce 1998 s cílem podporovat vědkyně. V Česku funguje od roku 2006 a každoročně oceňuje nadějné výzkumnice z nejrůznějších oborů. „Ženy mají k vědě jiný přístup než muži. Ženy přeskakují lehce z jednoho tématu na druhé, což je naše výhoda. Muž si vytyčí trasu a po ní jde přímou cestou, co nejrychleji k cíli, zatímco žena si víc všímá postranních cest a dalších řešení,“ míní Mandáková. Jak však dodává, různé přístupy mužů a žen k řešení problémů se mohou skvěle doplňovat, a je proto podle ní ideální, když jsou vědecké týmy smíšené.

Související články

Zaručeně zlepší den

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…