Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přístupy mužů a žen se mohou skvěle doplňovat, říká vítězka soutěže pro české vědkyně

Ilustrační foto: Freepik

Touha po poznání ji provází už od střední školy a na zkoumání rostlin ji fascinuje skutečnost, že ovlivňují veškeré aspekty našeho života – od jídla přes oblečení či léky až po kyslík, který dýcháme. Nyní Terezie Mandáková vyhrála soutěž L´Oreal-UNESCO Pro ženy ve vědě.

Primárním zájmem Mandákové, která aktuálně působí na brněnském institutu CEITEC Masarykovy univerzity, je zkoumání rostlinných chromozomů a genomů. „Jedním z největších současných problémů lidstva je růst světové populace, už teď trpí každý sedmý člověk na planetě chronickou podvýživou. Je potřeba si uvědomit, že veškerá naše strava pochází přímo nebo nepřímo z rostlin, protože rostliny jsou základem našeho potravního řetězce. Velkým úkolem nás vědců je tedy zvýšit výnos a kvalitu zemědělských plodin,“ vysvětluje jeden z cílů svého výzkumu oceněná vědkyně.

Cestu vidí právě ve zkoumání genetiky rostlin. „Dnes mají vědci k dispozici molekulárně biologické techniky, které umožňují měnit genetickou informaci rostlin velice přesně. Takovéto cílené změny rostlinné DNA by nám měly pomoci získat rostliny s novými vlastnostmi, jako jsou větší plody, lepší odolnost vůči suchu nebo patogenům, schopnost lépe využívat hnojiva nebo fixovat vzdušný dusík,“ dodává.

Projekt L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě byl založen v Paříži v roce 1998 s cílem podporovat vědkyně. V Česku funguje od roku 2006 a každoročně oceňuje nadějné výzkumnice z nejrůznějších oborů. „Ženy mají k vědě jiný přístup než muži. Ženy přeskakují lehce z jednoho tématu na druhé, což je naše výhoda. Muž si vytyčí trasu a po ní jde přímou cestou, co nejrychleji k cíli, zatímco žena si víc všímá postranních cest a dalších řešení,“ míní Mandáková. Jak však dodává, různé přístupy mužů a žen k řešení problémů se mohou skvěle doplňovat, a je proto podle ní ideální, když jsou vědecké týmy smíšené.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…