Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Robot, který poradí i řekne vtip, vyhrál českým studentům mezinárodní soutěž

Členové vítězného týmu. Foto: CIIRC ČVUT

Chatbota jménem Alquist sestrojil tým studentů z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT pod vedením experta na umělou inteligenci Jana Šedivého. Nyní se svým výtvorem vyhráli soutěž Alexa Prize Social Bot Grand Challenge, kterou pro univerzitní studenty již čtvrtým rokem pořádá společnost Amazon.

Konverzační robot umí s uživateli nejen plynule mluvit, ale také jim odpovídat na dotazy či je bavit vtipy. S vývojem Alquista začali studenti již v roce 2016, kdy se do soutěže poprvé přihlásili a hned obsadili druhé místo. „Získat první místo je samozřejmě úplně neuvěřitelný pocit. Na stupních vítězů jsme sice už po čtvrté, ale tohle je naše první celkové vítězství,“ uvedl vedoucí týmu Jakub Konrád.

Porotci ocenili především konverzaci, kterou s chatbotem vedli a která podle nich byla ze všech přihlášených projektů nejdelší, nejhodnotnější a nejvtipnější. „Snažili jsme se vytvořit systém schopný pružné konverzace, který syntetizuje přístupy s připravenými scénáři a zároveň se dokáže lépe přizpůsobit potřebám uživatelů, a to se nám nejspíš vyplatilo,” míní Konrád.  

Soutěž Alexa Prize Social Bot Grand Challenge je zaměřená na rozvoj interakce člověka a výpočetní techniky. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem devět týmů. Vítězové z ČVUT obdrželi půl milionu dolarů na další rozvoj svého projektu.

Související články

Zaručeně zlepší den

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Nový druh pteosaura objevili výzkumníci na pobřeží Angoly

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…