Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Student z Liberce objevil novou schopnost včel. Naučil je vyrábět stínidla pro lampy

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Spolupráce zvířat s lidmi přináší leckdy překvapivé výsledky. Student liberecké univerzity Eduard Seibert naučil včely vyrábět stínidla pro lampy. Využil přitom jejich přirozených schopností.

Včely mají nové využití. Zdroj fotografie: Eduard Seibert

K tomu, aby včely zvládly vyrobit tři stínítka za rok, potřebují pouze základní tvar z voskového plátu, který dostanou do úlu. Zbytek je na nich, pokračují totiž samy. Vytvoří voštinovou strukturu typickou pro plástve. Díky tomu i relativně studené LED diody získají s těmito stínidly příjemně teplé světlo. Bonusem je navíc i aroma v podobě jemné medové vůně. „Jedná se o první produkt na světě, který včely vyrábějí, což rozšiřuje potenciální příjem včelařům, jejich ekonomický potenciál a udržitelnost odvětví,“ uvádí Seibert na svém webu.

Měkké světlo proniká skrz stěny do místnosti. Zdroj fotografie: Eduard Seibert

Každé stínidlo je originální. Nemají totiž totožný tvar ani barvu. Produkt s názvem Beehive nyní čeká na získání osvědčení CE, aby mohl být k dostání v pražském showroomu, který autor buduje s několika sklářskými a šperkařskými výtvarníky. Cena jednoho světla by se měla pohybovat kolem osmi tisíc korun. Projekt má pomoci i včelařům, ke kterým zamíří téměř pětina z ceny.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu