Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Student z Liberce objevil novou schopnost včel. Naučil je vyrábět stínidla pro lampy

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Spolupráce zvířat s lidmi přináší leckdy překvapivé výsledky. Student liberecké univerzity Eduard Seibert naučil včely vyrábět stínidla pro lampy. Využil přitom jejich přirozených schopností.

Včely mají nové využití. Zdroj fotografie: Eduard Seibert

K tomu, aby včely zvládly vyrobit tři stínítka za rok, potřebují pouze základní tvar z voskového plátu, který dostanou do úlu. Zbytek je na nich, pokračují totiž samy. Vytvoří voštinovou strukturu typickou pro plástve. Díky tomu i relativně studené LED diody získají s těmito stínidly příjemně teplé světlo. Bonusem je navíc i aroma v podobě jemné medové vůně. „Jedná se o první produkt na světě, který včely vyrábějí, což rozšiřuje potenciální příjem včelařům, jejich ekonomický potenciál a udržitelnost odvětví,“ uvádí Seibert na svém webu.

Měkké světlo proniká skrz stěny do místnosti. Zdroj fotografie: Eduard Seibert

Každé stínidlo je originální. Nemají totiž totožný tvar ani barvu. Produkt s názvem Beehive nyní čeká na získání osvědčení CE, aby mohl být k dostání v pražském showroomu, který autor buduje s několika sklářskými a šperkařskými výtvarníky. Cena jednoho světla by se měla pohybovat kolem osmi tisíc korun. Projekt má pomoci i včelařům, ke kterým zamíří téměř pětina z ceny.

Související články

Zaručeně zlepší den

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…