Stavebnictví čeká oživení, nábor nových zaměstnanců a nákup technologií

Po několika letech útlumu se letos ve stavebnictví, zejména v oblasti zabývající se výstavbou silnic a železnic, očekává oživení. Počet zaměstnanců by tak mohl vzrůst o 4 až 5  procent, což představuje několik tisíc lidí. Plánují se také investice do nových technologií.

V oblasti stavebnictví se letos poprvé od roku 2008 očekává růst a celkové oživení. Větší objem práce se týká zejména firem zaměřujících se na inženýrské stavitelství, tj. zabývajících se stavbou silnic a železnic. Podle čtvrtletní analýzy společností CEEC Research a SGCP, divize Weber, mají firmy domluvenou práci průměrně na 5,9 měsíce, velké společnosti dokonce až na více než 10 měsíců.

S tím souvisí také plánované zvyšování počtu zaměstnanců – pokud bude příznivý vývoj  pokračovat, počet zaměstnanců by během roku 2015 mohl vzrůst o čtyři až pět procent. Práci by tak podle výše uvedené analýzy mohlo najít několik tisíc lidí. Přibírat nové zaměstnance se chystá například firma Skanska, která loni získala největší množství stavebních zakázek.

Firmy plánují také investice do nákupu nových technologií. 35 procent ředitelů daných společností potvrdilo navýšení rozpočtu určeného na nákup nových strojů. Firmy tak budou po několika letech pokračovat ve svém rozvoji a zvyšování konkurenceschopnosti.

 

 

novinky.cz, Veronika Steidlová Kordasová

Autor článku

Michaela Hýžová