Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Státní dluh poklesl o 650 milionů korun

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle údajů Ministerstva financí poklesl během prvního pololetí státní dluh o 650 milionů korun na 1,663 bilionu korun. Státní dluh, který vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu, klesl v roce 2014 o 20 miliard korun a pokračování v trendu vláda očekává i na konci následujícího roku.

Za prvních šest měsíců letošního roku klesl státní dluh na 1,663 bilionu korun, což znamená, že na každého obyvatele České republiky připadá as 158 tisíc korun. Zatímco zahraniční dluh klesl o 4,8 miliardy korun na 295,2 miliardy korun, vnitřní dluh stoupl o 4,2 miliardy na 1367,0 miliardy korun.

Státní dluh rostl skokem od roku 1996, kdy se jednalo asi o 155 miliard, až do roku 2014 s 1,663 biliony korunami. Zatímco mezi lety 1996 až 2005 vzrostl státní dluh o 536 miliard, mezi lety 2005 až 2013 dokonce o 992 miliard. Naposledy dluh klesl v roce 1995 a až do roku 2013 narůstal.

V porovnání s okolními zeměmi má Česká republika relativně nízký státní dluh. Ten je tvořen závazky vlády, vzrůstá financováním státního rozpočtu a je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami z Evropské investiční banky.

Související články

Byznys

Státní zaměstnanci si přilepší o 3,5%. Čeká zlepšení i hasiče a policisty?

Byznys

České ekonomice se i nadále daří

Byznys

Řecká ekonomika se začíná probouzet

Byznys

Češi si v průměru vydělají 25 500 korun měsíčně, což je o 583 korun více než loni

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.