Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Státní dluh poklesl o 650 milionů korun

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle údajů Ministerstva financí poklesl během prvního pololetí státní dluh o 650 milionů korun na 1,663 bilionu korun. Státní dluh, který vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu, klesl v roce 2014 o 20 miliard korun a pokračování v trendu vláda očekává i na konci následujícího roku.

Za prvních šest měsíců letošního roku klesl státní dluh na 1,663 bilionu korun, což znamená, že na každého obyvatele České republiky připadá as 158 tisíc korun. Zatímco zahraniční dluh klesl o 4,8 miliardy korun na 295,2 miliardy korun, vnitřní dluh stoupl o 4,2 miliardy na 1367,0 miliardy korun.

Státní dluh rostl skokem od roku 1996, kdy se jednalo asi o 155 miliard, až do roku 2014 s 1,663 biliony korunami. Zatímco mezi lety 1996 až 2005 vzrostl státní dluh o 536 miliard, mezi lety 2005 až 2013 dokonce o 992 miliard. Naposledy dluh klesl v roce 1995 a až do roku 2013 narůstal.

V porovnání s okolními zeměmi má Česká republika relativně nízký státní dluh. Ten je tvořen závazky vlády, vzrůstá financováním státního rozpočtu a je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami z Evropské investiční banky.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…