Stát od ledna zakáže plošné využívání škodlivého herbicidu glyfosát

Zdroj fotografie: Pixabay

Od ledna bude pro zemědělce platit zákaz plošného užívání problematického herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin. Chemická látka, která se používá v přípravcích na odstraňování plevele, je totiž Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny označena za pravděpodobně karcinogenní. 

„Zákaz se bude vztahovat i na plošnou aplikaci těchto přípravků. To znamená, že je bude možné použít pouze cíleně v případech, kdy nebude možné použít jiný účinný postup. Jde o první z důležitých kroků, kterými chceme výrazně snížit používání glyfosátu,” uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Lidé používající v domácnosti přípravek Roundup, který glyfosát obsahuje, se ale bát nemusí. Pro zahrádkáře zákaz neplatí a oblíbený výrobek tak na trhu zůstane.

Ekologické organizace krok ministerstva vítají, přály by si však zákaz využívání glyfosátu i na veřejných prostranstvích nebo omezení prodeje pro neprofesionální používání. „Zcela bez glyfosátu se už obejdou některá města, například Louny nebo Mělník, od roku 2017 také Brno,” dodali ekologové z Hnutí Duha.

Zdroj: iHned.cz

Autor článku

Anna Silná