Startující Týden čtení dětem motivuje k četbě literatury

Zdroj fotografie: pexels.com

Kdy jindy si vypěstovat kladný vztah k literatuře než hned v dětství? Skvělou cestou je společné čtení dětí a rodičů, respektive předčítání ze strany dospělých. To podporuje i každoroční akce Týden čtení dětem, pod níž spadá řada aktivit po celém Česku.

„Jsme rádi, že se desítky tisíc dětí a dospělých účastní krásných a smysluplných akcí, kde se nejen čte, ale i hraje, zpívá a beseduje. Chceme apelovat zejména na rodiče, aby neopouštěli rituál předčítání, který zásadně ovlivňuje emoční rozvoj dítěte a jeho pozdější čtenářskou gramotnost“, řekla zakladatelka projektu Celé Česko čte dětem Eva Katrušáková. Předčítání utužuje pouto mezi rodičem a dítětem, rozvíjí jazyk i představivost a učí malé čtenáře důležitým hodnotám.

V rámci projektu se počínaje pondělkem uskuteční například setkání s autory, veřejná čtení nebo tematické výstavy – ať už ve školách, v knihovnách, nebo třeba v nemocnicích. Akce se letos koná pošesté, poprvé se uskuteční naráz se svými obdobami na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku.

Autor článku

Kristýna Motlová