Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Startuje květnová výzva Do práce na kole, zapojí se i ministr dopravy

Foto: Do práce na kole / Anna Šolcová

Už zítra startuje 13. ročník Květnové výzvy Do práce na kole, který pořádá spolek AutoMat. Loni se výzvy zúčastnilo 24 700 cyklistů, letos se odhaduje ještě vyšší číslo. Celoměsíční akce má namotivovat občany k pravidelnému pohybu, který prospívá nejen jim, ale i přírodě a ovzduší. Dnes je poslední den, kdy se mohou celé firmy i jednotlivci do výzvy zaregistrovat.

Do výzvy se spolu se zaměstnanci zapojí i ministr dopravy Martin Kupka. Ten výzvu oficiálně zahájí první květnový pracovní den na dopravním hřišti před budovou Ministerstva dopravy. Součástí zahájení bude i společná snídaně pro všechny účastníky výzvy. Kromě cyklosnídaně mohou lidé navštívit také cyklosvačinu, tyto akce se budou opakovat v průběhu celého měsíce. K nim budou mít cyklisté volný vstup pomocí trika, které získají při registraci.

Cílem Květnové výzvy je uvědomit si, jak změna našich dopravních návyků může ovlivnit zdraví nás všech, přírody a planety. V praxi to vypadá tak, že přihlášení účastníci a účastnice vyrážejí v květnu co nejčastěji na kole, pěšky nebo poklusem, své cesty si nahrávají do systému, a vzájemně se hecují s kolegy i dalšími příznivci udržitelné dopravy,“ popisuje za pořadatele Dominika Lenthárová ze spolku AutoMat.

Výzva pomáhá zdraví, přírodě i městu

Výzva napomůže i městům k rozvoji infrastruktury. Účastníci totiž po registraci zadávají své absolvované cesty do webového systému či aplikace a z těchto anonymních dat poté čerpají informace právě města. Zadané údaje už využívá například Ostrava či Brno a přizpůsobují jim cyklostezky. Samotní sportovci, firmy i celá města se pak mohou s ostatními porovnat pomocí srovnávače na webových stránkách výzvy.

V květnu probíhá také týmová výzva pro žáky a studenty Do školy na kole. Dopravit se do školy či práce nemusíte pouze na kole, můžete využít například koloběžku nebo jít pěšky. Samotná výzva končí 31. května, nicméně tuto ekologičtější formu dopravy mohou lidé pochopitelně zvolit kdykoliv.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak funguje mechanismus syntézy protistresového hormonu? Čeští vědci na to přišli

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…