Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Startuje dotační program Nová zelená úsporám

Plánujete rekonstrukci, zateplování fasády, koupi nového kotle, nebo výměnu oken? Tak to máte velikou šanci, že na úsporná opatření dostanete finanční injekci od státu. Už ve středu 1. dubna totiž začíná program Nová zelená úsporám, který má pro žadatele 1,1 miliardy korun.

Tentokrát budou moct o příspěvek od státu žádat nejen majitelé rodinných domů, ale také pražských bytovek. Tento velký dotační program je financovaný zejména z prodeje emisních povolenek a probíhá již poněkolikáté. A nyní ministerstvo životního prostředí slibuje menší obstrukce s administrativou. Ta kdysi spoustu žadatelů spíš odrazovala.

Kromě toho se zmírní i další podmínky. Lidé budou moci žádat o peníze i na dílčí opatření, třeba jen na výměnu oken, nebo zateplení fasády. Dřív bylo povinné kombinování několika úsporných opatření.

Novinkou je také pravidlo 3+3. Podle mluvčí ministerstva Petry Roubíčkové to znamená, že do tří týdnů po podání elektronické žádosti se dozvíte, zda můžete s dotací počítat. A po zrealizování projektu a zaslání všech dokumentů budete mít peníze na účtu do dalších třech týdnů. Přitom dřív to trvalo měsíce. Nově nemusíte ani vybírat ze seznamu dodavatelů, který byl závazný, přestane platit i seznam výrobků a materiálů.

Program by měl být spuštěn 1. dubna s tím, že příjem žádostí začne asi o měsíc později. Celkem bude letos v programu k dispozici zhruba 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na bytové domy.

 

 

Veronika Kábrtová

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…