Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Startuje dotační program Nová zelená úsporám

Plánujete rekonstrukci, zateplování fasády, koupi nového kotle, nebo výměnu oken? Tak to máte velikou šanci, že na úsporná opatření dostanete finanční injekci od státu. Už ve středu 1. dubna totiž začíná program Nová zelená úsporám, který má pro žadatele 1,1 miliardy korun.

Tentokrát budou moct o příspěvek od státu žádat nejen majitelé rodinných domů, ale také pražských bytovek. Tento velký dotační program je financovaný zejména z prodeje emisních povolenek a probíhá již poněkolikáté. A nyní ministerstvo životního prostředí slibuje menší obstrukce s administrativou. Ta kdysi spoustu žadatelů spíš odrazovala.

Kromě toho se zmírní i další podmínky. Lidé budou moci žádat o peníze i na dílčí opatření, třeba jen na výměnu oken, nebo zateplení fasády. Dřív bylo povinné kombinování několika úsporných opatření.

Novinkou je také pravidlo 3+3. Podle mluvčí ministerstva Petry Roubíčkové to znamená, že do tří týdnů po podání elektronické žádosti se dozvíte, zda můžete s dotací počítat. A po zrealizování projektu a zaslání všech dokumentů budete mít peníze na účtu do dalších třech týdnů. Přitom dřív to trvalo měsíce. Nově nemusíte ani vybírat ze seznamu dodavatelů, který byl závazný, přestane platit i seznam výrobků a materiálů.

Program by měl být spuštěn 1. dubna s tím, že příjem žádostí začne asi o měsíc později. Celkem bude letos v programu k dispozici zhruba 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na bytové domy.

 

 

Veronika Kábrtová

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.