Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Startuje dotační program Nová zelená úsporám

Plánujete rekonstrukci, zateplování fasády, koupi nového kotle, nebo výměnu oken? Tak to máte velikou šanci, že na úsporná opatření dostanete finanční injekci od státu. Už ve středu 1. dubna totiž začíná program Nová zelená úsporám, který má pro žadatele 1,1 miliardy korun.

Tentokrát budou moct o příspěvek od státu žádat nejen majitelé rodinných domů, ale také pražských bytovek. Tento velký dotační program je financovaný zejména z prodeje emisních povolenek a probíhá již poněkolikáté. A nyní ministerstvo životního prostředí slibuje menší obstrukce s administrativou. Ta kdysi spoustu žadatelů spíš odrazovala.

Kromě toho se zmírní i další podmínky. Lidé budou moci žádat o peníze i na dílčí opatření, třeba jen na výměnu oken, nebo zateplení fasády. Dřív bylo povinné kombinování několika úsporných opatření.

Novinkou je také pravidlo 3+3. Podle mluvčí ministerstva Petry Roubíčkové to znamená, že do tří týdnů po podání elektronické žádosti se dozvíte, zda můžete s dotací počítat. A po zrealizování projektu a zaslání všech dokumentů budete mít peníze na účtu do dalších třech týdnů. Přitom dřív to trvalo měsíce. Nově nemusíte ani vybírat ze seznamu dodavatelů, který byl závazný, přestane platit i seznam výrobků a materiálů.

Program by měl být spuštěn 1. dubna s tím, že příjem žádostí začne asi o měsíc později. Celkem bude letos v programu k dispozici zhruba 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na bytové domy.

 

 

Veronika Kábrtová

Související články

Zaručeně zlepší den

Kate je nejoblíbenějším členem britské královské rodiny, odhalil průzkum

Poradny odhalí jen zlomek nadaných dětí, pomoci mají speciální hry

Pompeje vydaly další vykopávky

Co způsobuje neobvyklé zbarvení vzácných hnědých pand?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…