Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na bydlení ušetří i nízkopříjmové domácnosti. Dotace nabízí Nová zelená úsporám

Ilustrační foto: Pixabay

Na peníze z dotačního programu Nová zelená úsporám od září nově dosáhnou i nízkopříjmové domácnosti. Budou moci žádat o bonus ve výši až 150 tisíc korun. Kromě toho bude rozšířena dotační nabídka pro bytové domy. Příjem žádostí se ukončuje k 30. červnu, informuje Ministerstvo životního prostředí.

Nabídka dotací pro bytové domy bude zohledňovat nároky na jejich energetické vlastnosti a zároveň bude brát v potaz i finanční situace a možnosti majitelů jednotlivých bytových jednotek. Počet žádostí o dotace v programu Nová zelená úsporám se oproti loňskému květnu téměř zpětinásobil – majitelé tak reagovali na energetickou krizi. Největší zájem je o celkové zateplení.

Program už využily statisíce majitelů rodinných i bytových domů. Cílem byly renovace, díky kterým domácnosti trvale ušetřily náklady na vytápění nebo na teplou vodu. „Nyní bychom rádi ještě více narovnali podmínky pro nízkopříjmové obyvatele bytových domů, kteří nedosáhnou na podporu z programu Nová zelená úsporám Light,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík a dodává: „Zateplení budov, budování obnovitelných zdrojů energie a jejich využití v rámci komunitní energetiky je cesta k úsporám – finančním i energetickým.“

U bytových domů, které jsou ve vlastnictví společenství vlastníků jednotek, je problém převážně v oblasti dohody. S veškerými úpravami a s rozpočtem totiž musí souhlasit většina nebo všichni vlastníci jednotlivých bytů. „Hlavním úskalím při rozhodování, zda přistoupit k větší investici na renovaci budovy, bývá obava z velkého nárůstu pravidelných příspěvků do fondu oprav. Proto jsme nastavili parametry dotace tak, aby domácnostem s nižšími příjmy nebylo nutné platby do fondu oprav výrazně navyšovat. Bonus, který připadne každé nízkopříjmové domácnosti, totiž bude použit na splacení části jejich podílu na nákladech za renovaci,“ uzavírá Hladík.

Související články

Zaručeně zlepší den

Na Měsíci vzniká nový archiv. Má uchovat 30 tisíc digitalizovaných uměleckých děl

Překročte své hranice: Jedinečné a odvážné designy tenisek čekají na svou příležitost!

Zpěvačka darovala svým řidičům 100 tisíc dolarů

Češi jsou vášniví houbaři. Loni nasbírali téměř 40 tisíc tun lesních plodů, kralovaly houby

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…