Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stanice metra Vltavská v novém hávu. Navštivte venkovní galerii i vy

Aktuální výstava dokumentuje pouliční život v okolí galerie: Zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Metro Vltavská a jeho okolí v minulosti nepatřilo zrovna k nejupravenějším pražským lokalitám. To se ale rozhodla změnit Galerie hlavního města Prahy (GHMP) společně s pražským dopravním podnikem. Kaskády u stanice tak nově zdobí originální venkovní galerie. V letošním roce návštěvníkům nabídne hned čtyři různé výstavy, které se budou co tři měsíce obměňovat. První z nich s názvem „Lidé z Vltavské“ tam bude k vidění až do 25. března.

Autorem výstavy je úspěšný fotograf Kevin V. Ton. Zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Venkovní galerie má oživit a zkulturnit málo využívaný a zapomenutý prostor opěrných zdí u stanice metra, než v nejbližších letech projde rekonstrukcí. První výstavou, kterou si mohou nejen cestující metrem prohlédnout, jsou černobílé fotografie Kevina V. Tona, který ve výstavě „Lidé z Vltavské“ dokumentuje pouliční život v přilehlé oblasti. „Věřím, že periodické proměny Vltavských teras vnesou do každodennosti špetku jiskry a zážitku z cesty,“ řekla Anna Švarc, architektka metra a projektová manažerka dopravního podniku.

Černobílé fotografie budou u metra k vidění až do 25. března. Zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Pro další tři letošní výstavy vyhlásila galerie otevřenou výzvu. Tématem ani formou není výstava omezená, nesmí ale být vulgární nebo s nedemokratickým motivem. „V současné obtížné době, kdy se lidé nedostanou k umění tak snadno jako dřív, se snažíme hledat cesty, jak dostat umění k lidem,“ přiblížila cíl galerie Hana Třeštíková, radní Prahy pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

NASA je o krok blíže k nalezení starověkého mikrobiálního života na Marsu

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…