Lze ho předvést jednou rukou a je natolik diskrétní, že jej agresor vůbec nemusí postřehnout. Mezinárodní Signal for help neboli Signál pomoci je gesto, které vytvořila kanadská nezisková organizace Canadian Women’s Foundation. Již od začátku pandemie usiluje o to, aby se dostalo do povědomí veřejnosti ve všech zemích, a mohlo tak reálně pomáhat obětem násilí.
Podle výzkumů množství případů domácího násilí v době pandemie vzrostlo a v důsledku izolace je obrana proti němu těžší než kdy dříve. Signál pomoci by tak mohl být pro oběti cestou, jak si o podporu okolí říct. Gesto je nenápadné, snadné a v tichosti ho lze provést prakticky kdekoliv – v obchodě, na ulici, ale třeba i před počítačem během videohovoru.
„Nová doba vyžaduje nové způsoby komunikace, které mají pomoci lidem čelícím genderovému násilí,“ uvedla ředitelka Canadian Women’s Foundation Paulette Senior. Díky tomu, že se gesto neshoduje s žádným výrazem ze znakové řeči, a nelze ho tak s ničím jiným zaměnit, mohou jej využívat i hluchoněmí lidé.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…