Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Společnou minulost oslavili Češi a Slováci na Velké Javořině

Zdroj: velkajavorina.com

V neděli se na hraniční hoře Velká Javořina v Bílých Karpatech konaly tradiční Slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Událost připomíná společnou minulost obou národů a oslavuje tak přátelství mezi nimi. Ani letošní 23. ročník si nenechalo ujít několik tisíc lidí.

Nápad na vytvoření události, na které by se setkávali lidé z Čech i Slovenska, vznikl v roce 1992. Zvláště v pohraničí lidé nesouhlasili s rozdělením republiky a společným setkáváním chtěli vyjádřit vzájemnou sounáležitost. „Vždy jsme si dobře rozuměli, rozdělení moc nepřineslo, aspoň my z pohraničí to tak cítíme,“ řekl pro ČTK návštěvník akce Antonín Zámečník, bývalý starosta obce Strání.

Dnes se na setkání potkávají staří známí z obou stran hranic a událost se koná v přátelském duchu. „Hlavně jde o ducha té akce a genius loci, to se nezměnilo, vždy to bylo o setkávání národů, lidé měli k sobě vždy blízko,“ vysvětlil primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský.

Slavností se kromě návštěvníků zúčastnili také zástupci příhraničních krajů a společně zde položili kytice jako symbol společné minulosti, přítomnosti a budoucnosti. U památníku k přítomným promluvil předseda přípravného výboru slavností. Zazněly zde i hymny obou národů v podání mužského pěveckého sboru Kudlovice.

Slavnosti na Javořině se staly nejen symbolem setkávání obou národů, ale také kulturně-společenskou akcí, kde si lidé mohou jen tak popovídat, poslechnout si folklórní a pěvecké soubory a seskupení nebo si pochutnat na dobrotách z připravených stánků. Velká Javořina je tak symbolickým místem pro pouto, které mezi dvěma národy stále panuje. Návštěvníci tam jezdí kromě letních slavností i na česko-slovenskou silvestrovskou oslavu.

Související články

Inspirace

Vědci vytvoří interaktivní mapu zaniklých míst Šumavy

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.