Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Společnou minulost oslavili Češi a Slováci na Velké Javořině

Zdroj: velkajavorina.com

V neděli se na hraniční hoře Velká Javořina v Bílých Karpatech konaly tradiční Slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Událost připomíná společnou minulost obou národů a oslavuje tak přátelství mezi nimi. Ani letošní 23. ročník si nenechalo ujít několik tisíc lidí.

Nápad na vytvoření události, na které by se setkávali lidé z Čech i Slovenska, vznikl v roce 1992. Zvláště v pohraničí lidé nesouhlasili s rozdělením republiky a společným setkáváním chtěli vyjádřit vzájemnou sounáležitost. „Vždy jsme si dobře rozuměli, rozdělení moc nepřineslo, aspoň my z pohraničí to tak cítíme,“ řekl pro ČTK návštěvník akce Antonín Zámečník, bývalý starosta obce Strání.

Dnes se na setkání potkávají staří známí z obou stran hranic a událost se koná v přátelském duchu. „Hlavně jde o ducha té akce a genius loci, to se nezměnilo, vždy to bylo o setkávání národů, lidé měli k sobě vždy blízko,“ vysvětlil primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský.

Slavností se kromě návštěvníků zúčastnili také zástupci příhraničních krajů a společně zde položili kytice jako symbol společné minulosti, přítomnosti a budoucnosti. U památníku k přítomným promluvil předseda přípravného výboru slavností. Zazněly zde i hymny obou národů v podání mužského pěveckého sboru Kudlovice.

Slavnosti na Javořině se staly nejen symbolem setkávání obou národů, ale také kulturně-společenskou akcí, kde si lidé mohou jen tak popovídat, poslechnout si folklórní a pěvecké soubory a seskupení nebo si pochutnat na dobrotách z připravených stánků. Velká Javořina je tak symbolickým místem pro pouto, které mezi dvěma národy stále panuje. Návštěvníci tam jezdí kromě letních slavností i na česko-slovenskou silvestrovskou oslavu.

Související články

Inspirace

Poznejte nejlepší světové karnevaly, které stojí za to navštívit

Inspirace

Vědci vytvoří interaktivní mapu zaniklých míst Šumavy

Zaručeně zlepší den

Vojtěch Kovařík je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí. Že jste o něm ještě neslyšeli?

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…