Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Společnou minulost oslavili Češi a Slováci na Velké Javořině

Zdroj: velkajavorina.com

V neděli se na hraniční hoře Velká Javořina v Bílých Karpatech konaly tradiční Slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Událost připomíná společnou minulost obou národů a oslavuje tak přátelství mezi nimi. Ani letošní 23. ročník si nenechalo ujít několik tisíc lidí.

Nápad na vytvoření události, na které by se setkávali lidé z Čech i Slovenska, vznikl v roce 1992. Zvláště v pohraničí lidé nesouhlasili s rozdělením republiky a společným setkáváním chtěli vyjádřit vzájemnou sounáležitost. „Vždy jsme si dobře rozuměli, rozdělení moc nepřineslo, aspoň my z pohraničí to tak cítíme,“ řekl pro ČTK návštěvník akce Antonín Zámečník, bývalý starosta obce Strání.

Dnes se na setkání potkávají staří známí z obou stran hranic a událost se koná v přátelském duchu. „Hlavně jde o ducha té akce a genius loci, to se nezměnilo, vždy to bylo o setkávání národů, lidé měli k sobě vždy blízko,“ vysvětlil primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský.

Slavností se kromě návštěvníků zúčastnili také zástupci příhraničních krajů a společně zde položili kytice jako symbol společné minulosti, přítomnosti a budoucnosti. U památníku k přítomným promluvil předseda přípravného výboru slavností. Zazněly zde i hymny obou národů v podání mužského pěveckého sboru Kudlovice.

Slavnosti na Javořině se staly nejen symbolem setkávání obou národů, ale také kulturně-společenskou akcí, kde si lidé mohou jen tak popovídat, poslechnout si folklórní a pěvecké soubory a seskupení nebo si pochutnat na dobrotách z připravených stánků. Velká Javořina je tak symbolickým místem pro pouto, které mezi dvěma národy stále panuje. Návštěvníci tam jezdí kromě letních slavností i na česko-slovenskou silvestrovskou oslavu.

Související články

Inspirace

Vědci vytvoří interaktivní mapu zaniklých míst Šumavy

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.