Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Společnou minulost oslavili Češi a Slováci na Velké Javořině

Zdroj: velkajavorina.com

V neděli se na hraniční hoře Velká Javořina v Bílých Karpatech konaly tradiční Slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Událost připomíná společnou minulost obou národů a oslavuje tak přátelství mezi nimi. Ani letošní 23. ročník si nenechalo ujít několik tisíc lidí.

Nápad na vytvoření události, na které by se setkávali lidé z Čech i Slovenska, vznikl v roce 1992. Zvláště v pohraničí lidé nesouhlasili s rozdělením republiky a společným setkáváním chtěli vyjádřit vzájemnou sounáležitost. „Vždy jsme si dobře rozuměli, rozdělení moc nepřineslo, aspoň my z pohraničí to tak cítíme,“ řekl pro ČTK návštěvník akce Antonín Zámečník, bývalý starosta obce Strání.

Dnes se na setkání potkávají staří známí z obou stran hranic a událost se koná v přátelském duchu. „Hlavně jde o ducha té akce a genius loci, to se nezměnilo, vždy to bylo o setkávání národů, lidé měli k sobě vždy blízko,“ vysvětlil primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský.

Slavností se kromě návštěvníků zúčastnili také zástupci příhraničních krajů a společně zde položili kytice jako symbol společné minulosti, přítomnosti a budoucnosti. U památníku k přítomným promluvil předseda přípravného výboru slavností. Zazněly zde i hymny obou národů v podání mužského pěveckého sboru Kudlovice.

Slavnosti na Javořině se staly nejen symbolem setkávání obou národů, ale také kulturně-společenskou akcí, kde si lidé mohou jen tak popovídat, poslechnout si folklórní a pěvecké soubory a seskupení nebo si pochutnat na dobrotách z připravených stánků. Velká Javořina je tak symbolickým místem pro pouto, které mezi dvěma národy stále panuje. Návštěvníci tam jezdí kromě letních slavností i na česko-slovenskou silvestrovskou oslavu.

Související články

Inspirace

Poznejte nejlepší světové karnevaly, které stojí za to navštívit

Inspirace

Vědci vytvoří interaktivní mapu zaniklých míst Šumavy

Zaručeně zlepší den

Jak se vypořádat s depresí? Pomůže český film

Lidé dokážou slyšet jako netopýr. Jak si lze osvojit echolokaci?

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…