Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Společensky odpovědných firem stále přibývá

Veřejný zájem o odpovědné podnikání roste. Pro rok 2014 se do národní soutěže TOP odpovědná firma přihlásilo rekordních 101 společností. Vítězem v kategorii velkých firem se stala společnost IBM Česká republika, mezi malými firmami zvítězila strojírenská společnost ZLKL z Olomouckého kraje.

Tuzemská pobočka IBM získala ocenění za inovaci a strategický koncept pracovního začleňování znevýhodněných skupin obyvatel. Mezi malými firmami nejvíce zaujala svým komplexním odpovědným řízením společnosti a firemní kulturou strojírenská ZLKL. Rodinný podnik z Loštic provozuje firemní školku, vyvíjí auto pro handicapované a vstřícně přistupuje k potřebám svých zaměstnanců. Mezi top 3 nejlepší velké firmy se dále probojovaly firmy Microsoft a ČEZ. Odpovědným lídrem byla ve veřejném hlasování zvolena Martina Grygar Březinová, generální ředitelka Sodexo Benefity.

Podle porotců soutěže TOP Odpovědná firma se za poslední dva roky strategický přístup top 50 velkých firem zlepšil o 20 procent. Společensky odpovědné podnikání má význam i pro firmy samotné, přispívá k jejich dobrému jménu, pomáhá zvýšit jejich atraktivitu coby zaměstnavatele, slouží k budování důvěry se zákazníky a v neposlední řadě pomáhá firmě udržovat dobré vztahy s dodavateli i dalšími zainteresovanými stranami.

Společensky odpovědné podnikání je zjednodušeně řečeno takové, které stojí na pilíři udržitelnosti a odpovědnosti. Podnikatelská činnost není motivována výhradně ziskem, sleduje i jiné perspektivnější cíle. Jedná se o odpovědný přístup ke společnosti jako celku, stejně jako k místní komunitě, životnímu prostředí nebo lidským zdrojům. Dodavatelé i klienti jsou stejně důležití, tento druh podnikání bere ohledy na všechny části výrobního i obchodního řetězce.

 

Irena Poláková, Michaela Gáliková

Související články

Byznys

Soutěž TOP odpovědná firma ocenila udržitelné podnikání i originální nápady

Byznys

Soutěž ocenila odpovědné firmy v Česku za rok 2017

Byznys

Rozjezdem roku je ručně šitá obuv Vasky Václava Staňka

Byznys

Nápadem roku 2017 je slovenský dron určený k hraní her

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.