Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Společenský dům ve funkcionalistickém stylu měl namále. Teď je z něj kulturní památka.

Seznam národních kulturních památek se rozšířil o další stavbu – Společenský dům v Otrokovicích. Čtyřpodlažní budovu ve tvaru třílisté vrtule navrhl dvorní baťovský architekt Vladimír Karfík. Tento klenot funkcionalistické architektury, jehož provoz byl zahájen 1. května 1936 za přítomnosti Jana Antonína Bati, patří mezi nejcennější otrokovické budovy.

O získání statutu národní kulturní památky začala usilovat otrokovická radnice na podzim 2013, kdy domu hrozila dražba a insolvence.

Tři spolumajitelé Společenského domu přitom jeho zapsání mezi kulturní památky podporovali. Jedním z důvodů byla také snaha poukázat na mimořádnost budovy: „Je to neuvěřitelné, ale stále se setkávám s názorem, že je to kulturák z dob socialismu,“ uvedl jednatel a většinový vlastník Jiří Mikoška.

Společenský dům byl před 18 lety modernizován, v letech 2003–2006 pak probíhaly drobnější úpravy. Sloužil přitom jako hotel nebo zázemí pro konání různorodých akcí jako např. boxerské, kulečníkové a šachové zápasy, bohoslužby či diskotéky.

Získání statutu národní kulturní památky tak budově pomůže zachovat její typický vzhled a vyjasnit další směřování.

Zdroj: http://zlin.idnes.cz/spolecensky-dum-v-otrokovicich-je-kulturni-pamatkou-p0g-/zlin-zpravy.aspx?c=A140915_2099583_zlin-zpravy_ras
Foto: http://www.systemplus.cz/reference/

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.