Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Splněný sen za jedno euro. Sicilské město nabízí levné domy mezi vinohrady s výhledem na Etnu

Ilustrační foto: Ludvig14, Wikimedia Commons

Městečko Castiglione di Sicilia přišlo za posledních sto let o tři čtvrtiny obyvatel. Zapojením do projektu levného odkupu prázdných domů se snaží nalákat nové spoluobčany. A že má co nabídnout. Region je vyhlášenou vinařskou oblastí s pohodovou atmosférou. Vše je korunováno výhledem na Etnu, na jejímž severním svahu Castiglione di Sicilia leží.

V nabídce je asi devět set domů. „Provedli jsme rozsáhlou studii, která dokumentuje každou nemovitost na základě map a dat z katastru. Domy se budou prodávat na základě svého stavu za rozdílné ceny, počínaje na jednom euru,“ vysvětlil CNN starosta Antonino Camarda. U zachovalejších domů pocházejících už z doby renesance se cena může vyšplhat lehce nad sto tisíc korun. V případě více zájemců rozhodne aukce.

Městečko láká na nízkou cenu nemovitosti i krásný výhled. Ilustrační foto: Ludvig14, Wikimedia Commons

Potenciální kupci by měli radnici představit, jak budou nemovitost využívat a jak ji zrenovují. Právě oprava domu do tří let je podmínkou prodeje. Zájemci přitom nemusí skládat zálohu – místo toho dům pojistí v hodnotě zhruba sto tisíc korun. Budou tak mít menší náklady než v jiných vesnicích, které své domy prodávají podobným způsobem. Motivací jsou i nízké daně a možnost využít slevu na dani v případě rekonstrukce šetrné k přírodě. Z nabízených domů je navíc čtyři sta v takovém stavu, že vyžadují pouze minimální investice do přestavby.

Lákadlem není jen cena, ale také poloha městečka Castiglione di Sicilia, které leží na skalnatém útesu na severním svahu Etny. Dominuje mu zámek s náměstím vykládaným lávovými kameny, které udávají tón okolní krajiny. Ta je charakteristická hlubokými soutěskami s čistými potoky a vodopády, olivovými a pomerančovými sady či vinohrady. Rostou zde unikátní odrůdy vína jako Carricante, Catarratto nebo Nerello, ke kterým gurmáni ocení pistácie nebo mandle pěstované na místních svazích.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…