Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Šperkař vyrábí exponáty ze střípků pandemie. Chce zachovat vzpomínky a přeměnit bolest na krásu

Foto: se svolením Marcela Toleda

Jako jeden z prvních Argentinců se nakazil koronavirem. Nyní Marcelo Toledo vytváří výstavu děl z roušek, injekčních stříkaček a dalšího materiálu, který vyprodukovala pandemie. Cílem je přeměnit bolest na krásu, která bude připomínat, co se ve společnosti dělo.

Z povahy věci nepůjde o příliš interaktivní exhibici. Některé exponáty budou uzavřeny do vitrín nebo vakuových obalů. Tvůrčí objekty totiž pocházejí přímo z nemocnic a laboratoří nebo od místních obyvatel. Nechybí mezi nimi rentgenové snímky, lékařské zprávy, dobové výstřižky z novin, lahvičky od vakcín, roušky, kanyly nebo infuze. „Je to poprvé, co dělám výstavu a nemusím si kupovat žádný materiál,“ vtipkoval pro Reuters 45letý šperkař, který loni v březnu skončil v nemocnici s covidovým zápalem plic.

Umělec povyšuje symboly pandemie na umění a inspiruje veřejnost k pomoci. Foto: se svolením Marcela Toleda

Po uzdravení založil stránku koordinující dárcovství a jeho dílem byla také velká rouška na obelisku v Buenos Aires, kterou replikovaly metropole po celém světě. Na podzim pak exhibicí nabádal lidi k darování krve. Jeho nejnovější projekt Muzeum potom vznikne na otevřeném prostranství v centru hlavního města. Kulturnímu deníku Diario de Cultura Toledo řekl, že jej k dílu inspirovalo přesvědčení, že „umění léčí, přeměňuje, regeneruje a zbavuje zlého, je to dědictví přežití, které zanecháváme na téhle planetě, náš důkaz života.“

Za jeho tvorbou stojí odvážné myšlenky a nápaditá realizace. Foto: se svolení Marcela Toleda

Výstavě bude dominovat loď, která proplouvá bouří, symbolizující současnou pandemii, k novému počátku. „Mou myšlenkou je vyzvat společnost, aby se znovu rozhýbala až tohle skončí, něco jako druhý genesis, jako Adam a Eva, jen o dost modernější,“ přibližuje Toledo a doufá, že se jeho koncept povede rozšířit do světa.

Zdroje: Reuters, Diario de Cultura

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…