Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Speciální zubní pasta by mohla pomoci lidem s alergií na arašídy

Ilustrační foto: Pixabay

Alergologové z American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI) vyvinuli speciální zubní pastu, která by mohla pomoci lidem, kteří jsou alergičtí na arašídy, a uchránit je před vážnými reakcemi. Nahradila by tak desítky návštěv lékařů, které pacienti navštěvují pro zmírnění této potravinové alergie.

Ústní imunoterapii, tedy zavádění malého množství arašídů na určitou dobu, používají alergologové už mnoho let. Tato forma léčby by měla zlehčit průběh alergie a vyvolat méně reakcí při styku s arašídy. Na vědeckém setkání v Kalifornii vědci Z ACAAI představili zubní pastu, kterou lze použít pro orální mukosální imunoterapii (OMIT).

OMIT používá speciálně vytvořenou zubní pastu k dodávání alergenních arašídových proteinů do oblastí ústní dutiny,“ vysvětluje alergolog a autor studie William Berger. Studie ACAAI zahrnovala 32 lidí s alergií na arašídy ve věku 18 až 55 let. Během 48týdenní studie použili léčbu zubní pastou a placebo v poměru tři ku jedné.

Zaznamenali jsme, že 100 % těch, kteří byli léčeni zubní pastou, trvale snášelo nejvyšší dávku předem stanovenou protokolem. U aktivních účastníků se nevyskytly žádné střední ani závažné reakce,“ říká Berger. Mezi nežádoucí účinky patřilo mírné svědění v ústech, které však bylo přechodné. „OMIT se jeví jako bezpečná a pohodlná volba pro dospělé s potravinovými alergiemi,“ říká Berger a doplňuje, že na výzkumu budou dále pracovat – pastu budou zkoušet i u dětí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Česká aplikace Všímavec učí školáky mindfulness, zaměřuje se na ty nejmladší

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…