Speciální laser odstraní graffiti z památek, aniž by poškodil povrch

Zdroj fotografie: Pexels

Odborníci v Itálii testují novou technologii na odstranění graffiti na fasádách památek. Jedná se o laser, jehož široký paprsek dokáže barvu citlivě zničit, aniž by poškodil povrch starého kamene a zdiva. S vandalismem se potýká například italská Florencie – proslulý most Ponte Vecchio přiláká ročně na patnáct milionů turistů, řada z nich na něm ale nechá i své podpisy.

Špičkovou technologii vyvinula toskánská firma, která se specializuje na výrobu laserů pro průmysl i zdravotnictví. „Pokud se používá správně, laser vůbec nepoškodí povrch, který čistíme,“ řekla restaurátorka Daniela Valentiniová. „Je výjimečně silný, má poměrně široký paprsek. Proto se výborně hodí na čištění velkých ploch,“ doplnila odbornice na lasery Laura Bartoliová.

Odborníci však laser doporučují jako doplňkovou metodu vedle tradičního čištění pomocí chemikálií, kterým se nepovolených graffiti zbavují i v historickém centru Prahy. Laserem, který v přepočtu stojí až dva miliony korun, restaurátoři prozatím obnovovali pouze ty nejproslulejší památky. Vedle Ponte Vecchia třeba šikmou věž v Pise nebo zámek ve Versailles.

Zdroj: ČT24

Autor článku

Anna Silná