Speciální laser odstraní graffiti z památek, aniž by poškodil povrch

Zdroj fotografie: Pexels

Odborníci v Itálii testují novou technologii na odstranění graffiti na fasádách památek. Jedná se o laser, jehož široký paprsek dokáže barvu citlivě zničit, aniž by poškodil povrch starého kamene a zdiva. S vandalismem se potýká například italská Florencie – proslulý most Ponte Vecchio přiláká ročně na patnáct milionů turistů, řada z nich na něm ale nechá i své podpisy.

Špičkovou technologii vyvinula toskánská firma, která se specializuje na výrobu laserů pro průmysl i zdravotnictví. „Pokud se používá správně, laser vůbec nepoškodí povrch, který čistíme,“ řekla restaurátorka Daniela Valentiniová. „Je výjimečně silný, má poměrně široký paprsek. Proto se výborně hodí na čištění velkých ploch,“ doplnila odbornice na lasery Laura Bartoliová.

Odborníci však laser doporučují jako doplňkovou metodu vedle tradičního čištění pomocí chemikálií, kterým se nepovolených graffiti zbavují i v historickém centru Prahy. Laserem, který v přepočtu stojí až dva miliony korun, restaurátoři prozatím obnovovali pouze ty nejproslulejší památky. Vedle Ponte Vecchia třeba šikmou věž v Pise nebo zámek ve Versailles.

Zdroj: ČT24

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.