Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Španělská zvířata získala další práva. Přestanou být majetkem a dočkají se střídavé péče

Ilustrační foto: Unsplash

Od začátku ledna byla zvířata zákonem uznána jako cítící bytosti. Bude na ně proto brán větší ohled při zacházení a myslí se také na pouta domácích mazlíčků ke svým pánům. Mimo to chtějí španělští zákonodárci prosadit přísnější tresty za jejich týrání a odstranit je z cirkusů.

V rámci novely občanského zákoníku a hypotečního zákona nemohou být domácí mazlíčci zabaveni, nejsou součástí majetku, kterým lze krýt půjčky, ani si na ně nemůže v případě rozvodu klást nárok pouze jeden z partnerů. V platnost tak vešly pravidla pro střídavou péči, která se věnují nákladům na péči i tomu, kde zvíře skončí, pokud se strany nedohodnou. Jestliže se jeden z páru bude ke společnému mazlíčkovi chovat špatně, může mu soud omezit také setkávání s dětmi.

Pamatuje se také na to, že zvíře svého majitele přežije. Ten má nově možnost ovlivnit osud svého čtyřnohého, dvounohého či beznohého přítele v rámci závěti. Pokud se vztahy nevyjasní poslední vůlí, může se jej ujmout někdo z dědiců, případně mazlíček počká ve stanici pro opuštěná zvířata, než se právní poměry uspořádají. V tom případě může být zvíře předáno i třetí straně.

Zákon reflektuje vztah, kteří lidé ke svým zvířatům mají. Ilustrační foto: Pexels

Cílem zákona je upravit právo podle toho, jak Španělé vnímají zvířata. „Zeptáte-li se kohokoli, bude vědět, že jeho mazlíček není věc, ale zákon to dosud nereflektoval. Proto mohlo docházet k takovým absurdním situacím, jako je zabavení koně,“ vysvětlila deníku El País Nuria Máximo z Univerzity Juana Carlose.

V příštích dnech se do parlamentu dostane také zákon o domácích mazlíčcích, které by nově nemělo být možno bezdůvodně uspat. Zachrání se tak život mnoha ze 150 až 300 tisíc zvířat, která ročně skončí v útulcích. Ta, která si nikdo neadoptuje, totiž často čeká usmrcení jehlou veterináře. Poslanci budou rozhodovat také o plošných zákazech divokých zvířat v cirkusech nebo prodeji mazlíčků v obchodech. Zvířata by mělo být možné koupit pouze od registrovaných chovatelů, ne od soukromých osob, což zabrání nelegálnímu množení.

Zdroj: El País, CNN

Související články

Zaručeně zlepší den

Britský král napsal knihu pro děti. Zabývá se klimatickou změnou

Energie výrazně zlevní více než milionu domácností

Orient Express míří na moře. Vypluje jako největší plachetnice světa

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…