Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sousedské vztahy jsou důležité, v Česku vznikají iniciativy na jejich podporu

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Znát lépe své sousedy, společně se setkávat a zlepšit vzájemné vztahy – takový je hlavní cíl programu Nadace VIA nazvaného souSedíme si. Před koncem roku podpořil finanční částkou jednadvacet vybraných projektů.

Grantový program vznikl v loňském roce, letos rozděloval peníze už dvakrát. Podporuje iniciativy, jejichž záměrem je rozvíjet mezilidské vztahy v místě jejich působiště. Toho je možné docílit různými způsoby, což přímo potvrzují vybrané nápady.

I v druhém letošním kole nadace rozdala přes milion korun. Projektů se přihlásilo 51, pětičlenná hodnotící komise se rozhodla podpořit 21 z nich. Každá z přihlášených organizací mohla zažádat o grant ve výši až sto tisíc korun. Většina vybraných projektů se pohybovala v částkách pod osmdesát tisíc korun.

Nejlepší hodnocení získal projekt Sejdeme se u Betléma z Královéhradeckého kraje. Zahrnuje řadu aktivit, které vyvrcholí vytvořením dřevěného betlému, na němž se budou podílet sami občané. V Kroměříži by zase rádi realizovali myšlenku sousedských farmářských trhů, do nichž se aktivně zapojí místní komunita a které nebudou jen místem k nákupu, ale i k setkávání se sousedy.

Ve městě Palič na Karlovarsku chce zdejší sdružení upravit okolí kostela svaté Anny. Díky zeleni, lavičkám a dalšímu mobiliáři vznikne prostředí, kde budou moct sousedé společně trávit čas, zároveň se sami budou na úpravách podílet. Obecně vybírají hodnotitelé souSedíme takové projekty, které chtějí aktivně zapojit obyvatele daných lokalit a zároveň zlepšit jejich vztah k místu, kde žijí.

Nadace VIA je soukromá nezávislá nadace fungující od roku 1997. Každoročně uskutečňuje několik programů, v nichž věnuje vybraným projektům finance na realizaci jejich nápadů. Hlavním cílem nadace je rozvoj komunitního života a filantropie.

Související články

Byznys

Nadace podpořila projekty zaměřené na sousedské komunity

Inspirace

Nadace VIA podpořila projekty na zlepšení sousedského života

Ze světa

Pět set sousedů poobědvalo v Americe u jednoho stolu

Inspirace

Vdovec postavil na své zahradě bazén pro děti ze sousedství

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.