Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sousedské vztahy jsou důležité, v Česku vznikají iniciativy na jejich podporu

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Znát lépe své sousedy, společně se setkávat a zlepšit vzájemné vztahy – takový je hlavní cíl programu Nadace VIA nazvaného souSedíme si. Před koncem roku podpořil finanční částkou jednadvacet vybraných projektů.

Grantový program vznikl v loňském roce, letos rozděloval peníze už dvakrát. Podporuje iniciativy, jejichž záměrem je rozvíjet mezilidské vztahy v místě jejich působiště. Toho je možné docílit různými způsoby, což přímo potvrzují vybrané nápady.

I v druhém letošním kole nadace rozdala přes milion korun. Projektů se přihlásilo 51, pětičlenná hodnotící komise se rozhodla podpořit 21 z nich. Každá z přihlášených organizací mohla zažádat o grant ve výši až sto tisíc korun. Většina vybraných projektů se pohybovala v částkách pod osmdesát tisíc korun.

Nejlepší hodnocení získal projekt Sejdeme se u Betléma z Královéhradeckého kraje. Zahrnuje řadu aktivit, které vyvrcholí vytvořením dřevěného betlému, na němž se budou podílet sami občané. V Kroměříži by zase rádi realizovali myšlenku sousedských farmářských trhů, do nichž se aktivně zapojí místní komunita a které nebudou jen místem k nákupu, ale i k setkávání se sousedy.

Ve městě Palič na Karlovarsku chce zdejší sdružení upravit okolí kostela svaté Anny. Díky zeleni, lavičkám a dalšímu mobiliáři vznikne prostředí, kde budou moct sousedé společně trávit čas, zároveň se sami budou na úpravách podílet. Obecně vybírají hodnotitelé souSedíme takové projekty, které chtějí aktivně zapojit obyvatele daných lokalit a zároveň zlepšit jejich vztah k místu, kde žijí.

Nadace VIA je soukromá nezávislá nadace fungující od roku 1997. Každoročně uskutečňuje několik programů, v nichž věnuje vybraným projektům finance na realizaci jejich nápadů. Hlavním cílem nadace je rozvoj komunitního života a filantropie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…