Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Snímky z Hubbleova teleskopu ukazují hvězdu pouhých osm hodin poté, co se stala supernovou

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nová pozorování vědců přináší překvapivé poznatky o některých z nejstarších hvězd ve vesmíru. Když hvězda vyhoří, zhroutí se do sebe a exploduje v supernovu, jejíž světlo se odráží po miliony světelných let v celém vesmíru, a právě průběh tohoto procesu se vědcům podařilo zachytit, píše server Interesting Engineering.

Pozorování supernov v reálném čase je něco, co dosud nebylo pro lidstvo představitelné. Přesto tým astronomů nedávno objevil snímky ukazující velmi raná stádia explodující hvězdy. Data pochází z pozorování provedených Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Byla nalezena působivá sbírka archivních snímků, kde byla hvězda zachycena během několika hodin po svém kolapsu.

Wenlei Chen, postdoktorandský výzkumník na University of Minnesota a vedoucí studie uvedl, že s týmem objevení podobných snímků vůbec neočekávali. Původní záměr byl totiž zpětně prozkoumat jevy, které minulé výzkumy přehlédly. Místo toho výzkumníci objevili unikátní záběry vývoje supernovy.

Ilustrační foto: Pixabay

Proces přeměny na supernovu

Rychle se vyvíjející supernova se nacházela v kupě galaxií Abell 370 ve vzdálenosti téměř 5 milionů světelných let a Hubble ji detekoval v prosinci 2010. Později její snímky objevil Chen se svým týmem.

Chen a jeho kolegové objevili celkem tři snímky supernovy. Tyto snímky ukazují rané fáze supernovy v různých fázích, přičemž první ukazuje hvězdy pouhých šest hodin po explozi hvězdy. Vědci odhadují, že supernova je stará přibližně 11,5 miliardy let.

Další pozorování supernov

Pozorování supernov Chenovi a jeho kolegům umožnilo studovat hvězdu již od raného stádia, protože byli schopni analyzovat její charakteristiky a dozvědět se více informací o hvězdě, která způsobila výbušnou kosmickou událost.

Následnou analýzou jasnosti různých snímků vědci zjistili, že supernova během zhruba osmi dnů rychle vychladla. Vypočítali, že hvězda byla pravděpodobně 530krát větší než Slunce. Při dalším zkoumání tým využije teleskop Jamese Webba. „Vesmírný teleskop Jamese Webba bude mocným nástrojem pro hledání vzdálených supernov,“ uzavírá Chen.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…