Ženevské rodačky Laure a Aline na tento den čekaly od chvíle, kdy se před 21 lety potkaly. A konečně se dočkaly. S prvním červencovým dnem vstoupil ve Švýcarsku v platnost zákon schvalující sňatky osob stejného pohlaví, píše server Euro News.
Poté, co se Laure a Aline setkaly, obě spolu okamžitě uzavřely takzvané civilní partnerství v Ženevě – úvazek, který poskytuje párům stejného pohlaví některá práva a ochranu manželských párů. Místní zákon jim však neumožňoval přístup k daňovým výhodám nebo společnému zdravotnímu pojištění, které byly v té době definovány federálními zákony a na civilní partnerství se nevztahovaly.
V roce 2014 se partnerky staly registrovanými partnery – jedná se o právní ustanovení, které umožňuje dvěma lidem stejného pohlaví spojit se ve svazek, který je vylepšenou verzí civilního partnerství, a dosáhnout podobných práv jako manželské páry.
Nicméně po narození dítěte prostřednictvím lékařsky asistovaného těhotenství si obě uvědomily, že mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím je přece jen několik klíčových rozdílů a i registrované partnerství je v tomto ohledu nedostatečné.
I když Laure porodila jejich syna, Aline musela překonat řadu vyřizování a čekat roky, než bude uznána jako jeho druhý rodič. Laure je biologickou matkou syna, a Aline tím pádem neměla ve vztahu k dítěti žádná práva. Musely počkat, až bude dítě žít rok s nimi jako rodina. Poté musí nebiologický rodič projít procesem adopce, který trvá přibližně dva roky. Až poté je legálně uznán jako druhý rodič. Těmto složitým procesům ale nyní odzvonilo.
Nový zákon zrovnoprávní páry stejného pohlaví s těmi heterosexuálními a zajistí, že budou moci požádat o společnou adopci dětí, zdědit důchod zesnulého partnera nebo mít přístup k řízení o občanství v případě, že jeden z nich není švýcarský státní příslušník.
Zákon se však neobešel bez odpůrců. Křesťanští demokraté v zemi v roce 2016 prosadili referendum, které by definovalo manželství jako „trvalé soužití mezi mužem a ženou“, ve snaze učinit svatby osob stejného pohlaví nezákonnými. Referendum, které potřebovalo prostou většinu, bylo jednoznačně odmítnuto nejmenším počtem 0,8 % voličů. Poté, co byla v prosinci 2020 v národní radě země schválena parlamentní iniciativa za uznání sňatků osob stejného pohlaví, využila pravicová Federální demokratická unie ustanovení švýcarského zákona, které jim umožnilo vyhlásit další referendum, pokud nasbírají více než 50 000 podpisů. Referendum v roce 2021 však ukázalo, že 61,4 % voličů a všech 26 kantonů země podporuje legální sňatky osob stejného pohlaví. Švýcarsko je jednou z posledních zemí v západní Evropě, která umožňuje sňatky osob stejného pohlaví.
Stovky párů po celém Švýcarsku tedy konečně promění v příštích týdnech své registrované partnerství v manželství. A očekává se i množství církevních obřadů. Jak protestantské, tak reformní církve podporovaly sňatky osob stejného pohlaví, přičemž první z nich v roce 2019 uvedla, že ve svých předpisech navrhne ustanovení, které umožní jednotlivým pastorům rozhodnout o sňatku párů stejného pohlaví v jejich církvi.
Zdroj: Euro News
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce
Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…