Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slunce v duši, i když prší. Švédský Göteborg dělá z deště svou přednost

Ilustrační foto: Unsplash

V průměru každý třetí den tady prší. Když slavil švédský Göteborg 400. výročí svého vzniku, zeptali se zastupitelé občanů, co by si k jubileu přáli. Být vodě blíž a proměnit déšť ve zdroj, zaznělo v odpovědích. Město se rozhodlo přání vyslyšet a dalo si jasný cíl – stát se nejlepším deštivým městem.

Základem nové vize bylo nepohlížet na déšť jako na komplikaci. Zatímco dříve zdejší architekti přemýšleli, jak se dešti vyhnout, teď z něj dělají městskou přednost a snaží se ho maximálně využít. Záměrem dílčích projektů je lépe nakládat se srážkami a zároveň je udělat pro lidi atraktivnější. Déšť chce město vnímat v mnoha rovinách – architektonické, klimatické, kulturní i sociální.

V Göteborgu se rozhodli udělat z deště přednost i zdroj zábavy. Foto: se svolením Marie Ullnert

Součástí dlouhodobých plánů se stal mimo jiné projekt takzvaného deštivého hřiště, na němž spolupracovaly i samy děti. Hřiště srážky využívá vskutku originálně – v zemi jsou například prohlubně, aby se zde vytvořily obzvlášť velké kaluže. Zároveň ale nabízí i kryté plochy a posezení pro ty, kdo se kapkám deště nechtějí vystavovat. Záměrem města je, aby byla v budoucnu do této podoby přestavěna alespoň třetina dětských hřišť.

V rámci projektu vznikla také venkovní malba, která se zobrazí pouze za deštivého počasí. Netradiční je i návrh nové školy – ta má déšť svádět do koryta, jehož stavidla budou moct ovládat samotní žáci. Během suchých dnů pak bude koryto ideálním místem pro skateboarding.

Související články

Zaručeně zlepší den

Býčci si vyhodí z kopýtka a jejich životy budou ušetřeny

Superhrdinové v reálném životě. Záchranáři začnou používat tryskové obleky

Dřív jsem květinám vůbec nerozuměl, říká zakladatel firmy Floracast, kde zalévají kytice do pryskyřice

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…