Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slovensko dává sbohem plastu. Zavedlo nová opatření

2 minuty radosti
Slovenská příroda. Foto: Pixabay

Plast zatěžuje životní prostředí a tedy i lidské bytosti. Proto je třeba každou snahu o jeho eliminaci vítat. Nemůžeme tedy vynechat informaci o tom, že sousední Slovensko od tohoto ledna spustilo systém zálohování plastových lahví a plechovek. Cílem je právě snížení množství odpadu a navýšení recyklace použitých nápojových obalů.

Záloha činí patnáct eurocentů, což jsou necelé čtyři koruny. Vztahuje se na plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do tří litrů. Produkty, kterých se to týká, jsou označeny písmenem Z. Výjimku ze zálohování mají kromě jiných lahve na mléko, sirupy či lihoviny. „Plastové lahve a plechovky považujeme za ekologický problém, protože končí tam, kde nemají, a to v přírodě a v našich řekách. Je to důsledek toho, jak přistupujeme k odpadům z obalů my všichni jako spotřebitelé. Zálohový systém přináší řešení v podobě zvýšení motivace vrátit plastové lahve a plechovky zpět do obchodu,” uvedla ředitelka pro vnější vztahy správce zálohového systému Lucia Morvaiová.

Vratnou zálohu dostává spotřebitel zpět poté, co plastové lahve a plechovky vrátí například prostřednictvím odběrných automatů nebo v menších prodejnách, kde to lze učinit napřímo. Do nového projektu se zaregistrovaly více než dva tisíce sběrných míst. Jsou mezi nimi i prodejny, které umožňují vratnou zálohu využít na dobročinnost. Jeden z maloobchodních řetězců zákazníkům poskytuje možnost věnovat tyto peníze neziskové organizaci, která mapuje nelegální skládky odpadů či organizuje čistění veřejného prostranství.

Zdroj: Novinky, ČT24

Související články

Zaručeně zlepší den

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…