Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slovensko dává sbohem plastu. Zavedlo nová opatření

2 minuty radosti
Slovenská příroda. Foto: Pixabay

Plast zatěžuje životní prostředí a tedy i lidské bytosti. Proto je třeba každou snahu o jeho eliminaci vítat. Nemůžeme tedy vynechat informaci o tom, že sousední Slovensko od tohoto ledna spustilo systém zálohování plastových lahví a plechovek. Cílem je právě snížení množství odpadu a navýšení recyklace použitých nápojových obalů.

Záloha činí patnáct eurocentů, což jsou necelé čtyři koruny. Vztahuje se na plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do tří litrů. Produkty, kterých se to týká, jsou označeny písmenem Z. Výjimku ze zálohování mají kromě jiných lahve na mléko, sirupy či lihoviny. „Plastové lahve a plechovky považujeme za ekologický problém, protože končí tam, kde nemají, a to v přírodě a v našich řekách. Je to důsledek toho, jak přistupujeme k odpadům z obalů my všichni jako spotřebitelé. Zálohový systém přináší řešení v podobě zvýšení motivace vrátit plastové lahve a plechovky zpět do obchodu,” uvedla ředitelka pro vnější vztahy správce zálohového systému Lucia Morvaiová.

Vratnou zálohu dostává spotřebitel zpět poté, co plastové lahve a plechovky vrátí například prostřednictvím odběrných automatů nebo v menších prodejnách, kde to lze učinit napřímo. Do nového projektu se zaregistrovaly více než dva tisíce sběrných míst. Jsou mezi nimi i prodejny, které umožňují vratnou zálohu využít na dobročinnost. Jeden z maloobchodních řetězců zákazníkům poskytuje možnost věnovat tyto peníze neziskové organizaci, která mapuje nelegální skládky odpadů či organizuje čistění veřejného prostranství.

Zdroj: Novinky, ČT24

Související články

Zaručeně zlepší den

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …