Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slovensko dává sbohem plastu. Zavedlo nová opatření

2 minuty radosti
Slovenská příroda. Foto: Pixabay

Plast zatěžuje životní prostředí a tedy i lidské bytosti. Proto je třeba každou snahu o jeho eliminaci vítat. Nemůžeme tedy vynechat informaci o tom, že sousední Slovensko od tohoto ledna spustilo systém zálohování plastových lahví a plechovek. Cílem je právě snížení množství odpadu a navýšení recyklace použitých nápojových obalů.

Záloha činí patnáct eurocentů, což jsou necelé čtyři koruny. Vztahuje se na plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do tří litrů. Produkty, kterých se to týká, jsou označeny písmenem Z. Výjimku ze zálohování mají kromě jiných lahve na mléko, sirupy či lihoviny. „Plastové lahve a plechovky považujeme za ekologický problém, protože končí tam, kde nemají, a to v přírodě a v našich řekách. Je to důsledek toho, jak přistupujeme k odpadům z obalů my všichni jako spotřebitelé. Zálohový systém přináší řešení v podobě zvýšení motivace vrátit plastové lahve a plechovky zpět do obchodu,” uvedla ředitelka pro vnější vztahy správce zálohového systému Lucia Morvaiová.

Vratnou zálohu dostává spotřebitel zpět poté, co plastové lahve a plechovky vrátí například prostřednictvím odběrných automatů nebo v menších prodejnách, kde to lze učinit napřímo. Do nového projektu se zaregistrovaly více než dva tisíce sběrných míst. Jsou mezi nimi i prodejny, které umožňují vratnou zálohu využít na dobročinnost. Jeden z maloobchodních řetězců zákazníkům poskytuje možnost věnovat tyto peníze neziskové organizaci, která mapuje nelegální skládky odpadů či organizuje čistění veřejného prostranství.

Zdroj: Novinky, ČT24

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…