Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slovensko dává sbohem plastu. Zavedlo nová opatření

2 minuty radosti
Slovenská příroda. Foto: Pixabay

Plast zatěžuje životní prostředí a tedy i lidské bytosti. Proto je třeba každou snahu o jeho eliminaci vítat. Nemůžeme tedy vynechat informaci o tom, že sousední Slovensko od tohoto ledna spustilo systém zálohování plastových lahví a plechovek. Cílem je právě snížení množství odpadu a navýšení recyklace použitých nápojových obalů.

Záloha činí patnáct eurocentů, což jsou necelé čtyři koruny. Vztahuje se na plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do tří litrů. Produkty, kterých se to týká, jsou označeny písmenem Z. Výjimku ze zálohování mají kromě jiných lahve na mléko, sirupy či lihoviny. „Plastové lahve a plechovky považujeme za ekologický problém, protože končí tam, kde nemají, a to v přírodě a v našich řekách. Je to důsledek toho, jak přistupujeme k odpadům z obalů my všichni jako spotřebitelé. Zálohový systém přináší řešení v podobě zvýšení motivace vrátit plastové lahve a plechovky zpět do obchodu,” uvedla ředitelka pro vnější vztahy správce zálohového systému Lucia Morvaiová.

Vratnou zálohu dostává spotřebitel zpět poté, co plastové lahve a plechovky vrátí například prostřednictvím odběrných automatů nebo v menších prodejnách, kde to lze učinit napřímo. Do nového projektu se zaregistrovaly více než dva tisíce sběrných míst. Jsou mezi nimi i prodejny, které umožňují vratnou zálohu využít na dobročinnost. Jeden z maloobchodních řetězců zákazníkům poskytuje možnost věnovat tyto peníze neziskové organizaci, která mapuje nelegální skládky odpadů či organizuje čistění veřejného prostranství.

Zdroj: Novinky, ČT24

Související články

Zaručeně zlepší den

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Pracovní schopnost: Jak o ni můžeme sami pečovat?

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…