Kamkoliv se hnou, jsou eskortováni policií, a když jedí nebo spí, sledují je miliony lidí. Skupina patnácti slonů má svou neoficiální reality show. Na cestu se vydali loni po útěku z rezervace Si-šuang-pan-na u hranic s Barmou. Od té doby urazili více než pět set kilometrů.
Záběry, kterými se baví lidé na internetu, mají podle CNN prozaický důvod. Úřady se snaží sledovat, kudy se stádo vydá, a následně jej navést mimo obydlené oblasti a úrodu. Sloni zatím navštívili několik farem a zavlažovacích kanálů, prodejnu automobilů, nebo dokonce domov důchodců, kde strčili choboty do několika pokojů.
Zvířata za svou pouť zničila úrodu za miliony korun, internetoví fanoušci jim to ale promíjí. Velký podíl na tom mají tři roztomilá slůňata, z nichž se jedno narodilo až během dobrodružného putování. Videa, na kterých s dětským nadšením a neohrabaností objevují okolní svět, mají miliony sledujících.
Proč se sloni, kteří jsou obvykle vázáni k místu, kde žijí, vydali na sever, není známo. Mohli se ztratit, vyhnal je úbytek lesa, nebo se nechali zlákat touhou po kukuřici a tropickém ovoci. „Tohle je příklad, který nám v reálném čase ukazuje, jak důležité je řešit problémy přírodního prostředí a jejich příčiny ve prospěch jak lidí, tak živočichů,“ upozorňuje pro agenturu AP Nilanga Jayasinghe, specialistka ochrany asijských druhů z organizace World Wildlife Fund.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…