Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sloní reality show. Stádo chobotnatců brázdící jih Číny se stalo celosvětovou senzací

Ilustrační foto: Pexels

Kamkoliv se hnou, jsou eskortováni policií, a když jedí nebo spí, sledují je miliony lidí. Skupina patnácti slonů má svou neoficiální reality show. Na cestu se vydali loni po útěku z rezervace Si-šuang-pan-na u hranic s Barmou. Od té doby urazili více než pět set kilometrů.

Záběry, kterými se baví lidé na internetu, mají podle CNN prozaický důvod. Úřady se snaží sledovat, kudy se stádo vydá, a následně jej navést mimo obydlené oblasti a úrodu. Sloni zatím navštívili několik farem a zavlažovacích kanálů, prodejnu automobilů, nebo dokonce domov důchodců, kde strčili choboty do několika pokojů.

Zvířata za svou pouť zničila úrodu za miliony korun, internetoví fanoušci jim to ale promíjí. Velký podíl na tom mají tři roztomilá slůňata, z nichž se jedno narodilo až během dobrodružného putování. Videa, na kterých s dětským nadšením a neohrabaností objevují okolní svět, mají miliony sledujících.

Proč se sloni, kteří jsou obvykle vázáni k místu, kde žijí, vydali na sever, není známo. Mohli se ztratit, vyhnal je úbytek lesa, nebo se nechali zlákat touhou po kukuřici a tropickém ovoci. „Tohle je příklad, který nám v reálném čase ukazuje, jak důležité je řešit problémy přírodního prostředí a jejich příčiny ve prospěch jak lidí, tak živočichů,“ upozorňuje pro agenturu AP Nilanga Jayasinghe, specialistka ochrany asijských druhů z organizace World Wildlife Fund.

Související články

Zaručeně zlepší den

V poušti kvete život. Zeleň rozzářila nejsušší místo světa

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Vědci objevili „oceánskou planetu“, která by mohla mít teplotu vhodnou pro život

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…