Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skautky si otevřely kavárnu a vybraly 140 tisíc korun na pomoc nemocným dětem

K rekordnímu výtěžku přispěl i venkovní prodej nealko punče. Autor fotografie: Petr Rokoský

Každoročně o adventu věnují skautky z Moravských Budějovicích pár dní svému charitativně-kavárenskému projektu Coffee to Help. Přestože jim tentokrát o Vánocích tradici zkomplikovala pandemie koronaviru, svůj projekt zrealizovaly navzdory těžkostem, a dobré věci pomohly i tentokrát.

Prvotní myšlenka vzešla už před lety z osobního snu skautek – založit si jednou vlastní kavárnu. Prozatím absolvují každý prosinec jakýsi zkušební režim, když otevírají improvizovanou předvánoční kavárnu v prostorách skautské klubovny. Příznivci pomohou s napečením dobrot, místní obyvatelé pak s nákupem a konzumací. „Jsem ráda, že i přes ty všechny těžkosti a omezení, se kterými se musely vypořádat, se skautky rozhodly kavárnu udělat. Moc jim fandím a vždy se těším se na dobrý zákusek,“ uvedla místní obyvatelka Helena Dvořáková.

Skautská klubovna se tentokrát proměnila na kavárnu alespoň skrz výdejové okénko. Autor fotografie: Petr Rokoský

Tentokrát přitom skautky využily nástroj, vlastní v této době řadě gastroprovozů – vynalézavost. Kavárnu si tak otevřely v režimu výdejního okénka, ke kterému navíc přidaly i možnost rozvozu, venkovní stánek s nealko punčem, uměleckou aukci i veřejnou sbírku. „Lidé už před rokem říkali, že si advent bez naší kavárny ani neumějí představit,“ doplňuje koordinátorka akce Lucie Škodová. Osmý ročník Coffee to Help byl nakonec navzdory situaci rekordní – vybralo se přes 140 tisíc korun. Ty pomohou v rodinách dlouhodobě nemocných dětí Elizabethky a Adámka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory