Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Senioři v Brně mohou nově využívat terapeutickou zahradu

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: brno.charita.cz

Školské zařízení Lipka a Diecézní charita Brno otevřely novou terapeutickou zahradu v Domově pokojného stáří Kamenná. Kromě samotné zahrady s několika terapeutickými prvky je pro seniory připraven i floramobil – pojízdný záhon, který doveze přírodu i za seniory, kteří jsou trvale upoutáni na lůžko.

„V zahradě jsme vytvořili několik speciálních vyvýšených záhonů přizpůsobených potřebám seniorů. Nechybí ani prostor pro vozíčkáře v podobě pultového záhonu, ke kterému se snadno dostanou a mohou vykonávat jednoduché zahradnické práce nebo si rostliny zblízka prohlédnout, ohmatat a přivonět si k nim. Prostranství zahrady jsme navíc doplnili o relaxační zóny odcloněné jedlými keři, na jejichž plodech si senioři mohou pochutnat,“ vysvětlila autorka zahrady Dana Křivánková.

Kromě samotné zahrady autoři představili také prototyp pojízdného záhonu, floramobilu. Ne všichni klienti domova se totiž do zahrady dostanou. Právě jim je určen tento mobilní prvek, který přiveze část zeleně až do pokoje a díky své konstrukci může zajet přímo až k lůžku pacienta. „Díky floramobilu je možné uskutečnit zahradní terapii přímo v pokojích. Dá se využít chuťových i hmatových vjemů, aromaterapie a třeba se i pustit do jednoduchých pěstebních prací,“ doplnila manažerka projektu Dana Nováková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Chlupatá radost pro seniory. Návštěvy zvířecích terapeutů vracejí úsměv i chuť do života

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

Jak na bacily a upíry? Černý česnek získal český patent

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …