Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Senioři obohacují a kultivují Wikipedii

Projekt Senioři píšou Wikipedii, jehož iniciátorem je profesor Jan Sokol, mění obsah této největší internetové encyklopedie. Cílem projektu, který byl zahájen v roce 2013, je využít znalosti a celoživotní zkušenosti seniorů a doplnit tak tuto encyklopedii 21. století o vyváženější informace. Senioři na Wikipedii obsah doplňují, opravují, ale i tvoří.

Zakladatelem projektu je dlouholetý wikipedista a profesor na Fakultě humanitních studií v Praze Jan Sokol. U zrodu projektu byla myšlenka zpřístupnit obsah Wikipedie i starším generacím a umožnit jim předat jejich celoživotní znalosti a zkušenosti ostatním věkovým skupinám, především generaci nejmladší.

Wikipedistou se může samozřejmě stát kdokoli bez ohledu na tento projekt, obsah Wikipedie je komunitně založený. Myšlenka projektu Senioři píšou Wikipedii však nabízí určitou metodickou a technickou podporu pro ty seniory, kteří se necítí příliš jistí v oblasti práce s počítačem, případně jsou v tomto směru úplnými začátečníky.

Encyklopedisté Wikipedii doplňují, opravují, ale také vytvářejí zcela nový obsah. Jak podotýká zakladatel projektu profesor Sokol, velká část práce se týká i oprav stylistiky a formulačních nepřesností. Podle slov organizátorů nejsou rozhodující počítačové dovednosti, ale zejména nadšení a chuť sdílet znalosti a zkušenosti s ostatními.

 

FOTO: Jan Sokol, přednáška pro seniory, zdroj: wikipedia, Jan Bartoš

Irena Poláková

Související články

Z domova

Hostivařská škola vytváří most mezi generacemi

Společnost

Inspirujme se! Fyzicky nejzdatnější jsou Japonci nad 65 let

Inspirace

Ve dvou pražských restauracích vaří pro seniory zdarma

Z domova

Zařízením, která se starají o handicapované a seniory, by mělo putovat 720 milionů korun

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.