Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Selfie budou už brzy fungovat k autorizaci bankovních plateb

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zapomenout na komplikovaná hesla a ověřovat platby kartou skrze fotku? Proč ne. Společnost MasterCard tuto metodu nedávno představila a soudě podle prvních ohlasů bude mezi uživateli oblíbená.

„K úspěšnému provedení selfie platby bude zapotřebí nejprve stáhnout příslušnou mobilní aplikaci od společnosti MasterCard. Při prvním použití uživatel zadá všechny nezbytné informace a následně pomocí selfie fotografie nasnímá svou tvář, aby aplikace rozpoznala, jak uživatel vypadá,“ vysvětluje fungování originální aplikace Luděk Slouka z MasterCard. „Poté bude možné na základě pokročilého algoritmu rozpoznávání tváře platit rychle a bezpečně pomocí předního fotoaparátu v mobilním zařízení. Uživatel bude muset při placení mrknout, aby bylo zamezeno možnému zneužití aplikace,“ dodává Slouka.

Pilotní projekt testovalo po dobu půl roku 750 lidí. Pro autorizaci svých plateb nepotřebovali žádné heslo, stačilo jim právě ověření obličeje či otisk prstu. 77 % účastníků uvedlo, že by rádi tento způsob ověřování platby využívali i v budoucnu.

Tato autorizační metoda je nejen jednoduchá, ale také bezpečná. „Největší výhodou používání tohoto platebního a identifikačního postupu je podle naší společnosti fakt, že uživatel nemůže být o svůj obličej ani otisky prstů okraden a ani je nikde neztratí nebo nezapomene. Všechny tyto parametry, kterými je nutné provést platbu, má vždy s sebou,“ uvádí Slouka. Potřeba je jen nainstalovat příslušnou aplikaci. Naopak odpadá povinnost pamatovat si heslo či PIN kód.

Platební systém bude zaveden ještě během letošního roku ve Spojených státech a dalších dvanácti zemích. Zda bude v první vlně figurovat i Česko, bude záležet na zájmu samotných uživatelů.

Související články

Byznys

V Česku se letos spustí okamžité internetové platby

Byznys

Zaplatit kartou by brzy díky novince mělo jít téměř všude

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.