Selfie budou už brzy fungovat k autorizaci bankovních plateb

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zapomenout na komplikovaná hesla a ověřovat platby kartou skrze fotku? Proč ne. Společnost MasterCard tuto metodu nedávno představila a soudě podle prvních ohlasů bude mezi uživateli oblíbená.

„K úspěšnému provedení selfie platby bude zapotřebí nejprve stáhnout příslušnou mobilní aplikaci od společnosti MasterCard. Při prvním použití uživatel zadá všechny nezbytné informace a následně pomocí selfie fotografie nasnímá svou tvář, aby aplikace rozpoznala, jak uživatel vypadá,“ vysvětluje fungování originální aplikace Luděk Slouka z MasterCard. „Poté bude možné na základě pokročilého algoritmu rozpoznávání tváře platit rychle a bezpečně pomocí předního fotoaparátu v mobilním zařízení. Uživatel bude muset při placení mrknout, aby bylo zamezeno možnému zneužití aplikace,“ dodává Slouka.

Pilotní projekt testovalo po dobu půl roku 750 lidí. Pro autorizaci svých plateb nepotřebovali žádné heslo, stačilo jim právě ověření obličeje či otisk prstu. 77 % účastníků uvedlo, že by rádi tento způsob ověřování platby využívali i v budoucnu.

Tato autorizační metoda je nejen jednoduchá, ale také bezpečná. „Největší výhodou používání tohoto platebního a identifikačního postupu je podle naší společnosti fakt, že uživatel nemůže být o svůj obličej ani otisky prstů okraden a ani je nikde neztratí nebo nezapomene. Všechny tyto parametry, kterými je nutné provést platbu, má vždy s sebou,“ uvádí Slouka. Potřeba je jen nainstalovat příslušnou aplikaci. Naopak odpadá povinnost pamatovat si heslo či PIN kód.

Platební systém bude zaveden ještě během letošního roku ve Spojených státech a dalších dvanácti zemích. Zda bude v první vlně figurovat i Česko, bude záležet na zájmu samotných uživatelů.

Související články

Byznys

V Česku se letos spustí okamžité internetové platby

Byznys

Zaplatit kartou by brzy díky novince mělo jít téměř všude

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová