Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dárcovství budoucnosti. V neratovském kostele testují donátorský totem

3 minuty radosti
Foto: Se svolením Sdružení Neratov

Dárcovství ve veřejném a neziskovém sektoru už nebude jako dřív. Kasičky i schránky na mince a bankovky zamíří na půdy. Nahradí je platební karty, mobilní telefony nebo chytré hodinky. Ty postačí přiložit k takzvanému donátorskému totemu, který funguje jako přenosný platební terminál pro bezhotovostní transakce. Jako první zavedli tuto novinku v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Neratově na Rychnovsku.

Za samoobslužným platebním terminálem stojí Česká spořitelna. Donátorský totem mohou využívat nejen dobročinné organizace či církve, ale také třeba nemocnice pro výběr regulačních poplatků nebo úřady pro platby správních poplatků. Na platebním řešení spolupracuje Spořitelna ve spolupráci s Global Payments, zařízení dodává firma Telmax. „Platební terminál vyniká jednoduchým a intuitivním ovládáním, umožňuje tisknout účtenku a poskytuje dokonalý přehled o transakcích a jejich správu na webovém portálu,” řekl Petr Chlupáč, bankovní poradce pro veřejný sektor v České spořitelně.

Bezhotovostní platební terminál. Foto: se svolením České spořitelny

„Totem jsme dlouho testovali a jeho nasazení do reálného provozu bohužel několikrát odsunuli kvůli covidu. Mám radost, že ho jako první můžeme poskytnout našemu dlouholetému klientovi, kterým je Sdružení Neratov. Jeho návštěvníci budou moci darovat peníze bezkontaktní formou během srpna a září,“ dodal Otto Mach, manažer Sociálního bankovnictví. Poutní místo Neratov je známé obnoveným barokním kostelem s prosklenou střechou. Zejména díky této raritě se stal v posledních letech oblíbeným cílem turistů. Nejedná se však pouze o zážitkové místo. Sdružení Neratov pomáhá zdravotně postiženým včetně lidí s lehkým a středně těžkým mentálním postižením.

Platební bezkontaktní terminál se ovládá pomocí dotykového displeje. Zájemci mohou vybrat výši příspěvku z několika přednastavených částek, mohou ale také zadat částku podle svého uvážení. Zařízení přitom není určené pouze pro kostel. Využití najde i v nemocnicích, na úřadech nebo kdekoliv, kde je v dosahu mobilní signál či možnost připojit terminál k internetu.

Zdroj: Hradecká drbna, Česká spořitelna

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští archeologové v Egyptě dále bodují – nalezli velmi jedinečnou hrobku

Snažím se lidem usnadnit žít ekologičtější život, říká autorka bezodpadové mapy

Češi milují své lesy a přírodu. Nenechají ji ve štychu a vyráží na pomoc hasičům

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…