Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dárcovství budoucnosti. V neratovském kostele testují donátorský totem

3 minuty radosti
Foto: Se svolením Sdružení Neratov

Dárcovství ve veřejném a neziskovém sektoru už nebude jako dřív. Kasičky i schránky na mince a bankovky zamíří na půdy. Nahradí je platební karty, mobilní telefony nebo chytré hodinky. Ty postačí přiložit k takzvanému donátorskému totemu, který funguje jako přenosný platební terminál pro bezhotovostní transakce. Jako první zavedli tuto novinku v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Neratově na Rychnovsku.

Za samoobslužným platebním terminálem stojí Česká spořitelna. Donátorský totem mohou využívat nejen dobročinné organizace či církve, ale také třeba nemocnice pro výběr regulačních poplatků nebo úřady pro platby správních poplatků. Na platebním řešení spolupracuje Spořitelna ve spolupráci s Global Payments, zařízení dodává firma Telmax. „Platební terminál vyniká jednoduchým a intuitivním ovládáním, umožňuje tisknout účtenku a poskytuje dokonalý přehled o transakcích a jejich správu na webovém portálu,” řekl Petr Chlupáč, bankovní poradce pro veřejný sektor v České spořitelně.

Bezhotovostní platební terminál. Foto: se svolením České spořitelny

„Totem jsme dlouho testovali a jeho nasazení do reálného provozu bohužel několikrát odsunuli kvůli covidu. Mám radost, že ho jako první můžeme poskytnout našemu dlouholetému klientovi, kterým je Sdružení Neratov. Jeho návštěvníci budou moci darovat peníze bezkontaktní formou během srpna a září,“ dodal Otto Mach, manažer Sociálního bankovnictví. Poutní místo Neratov je známé obnoveným barokním kostelem s prosklenou střechou. Zejména díky této raritě se stal v posledních letech oblíbeným cílem turistů. Nejedná se však pouze o zážitkové místo. Sdružení Neratov pomáhá zdravotně postiženým včetně lidí s lehkým a středně těžkým mentálním postižením.

Platební bezkontaktní terminál se ovládá pomocí dotykového displeje. Zájemci mohou vybrat výši příspěvku z několika přednastavených částek, mohou ale také zadat částku podle svého uvážení. Zařízení přitom není určené pouze pro kostel. Využití najde i v nemocnicích, na úřadech nebo kdekoliv, kde je v dosahu mobilní signál či možnost připojit terminál k internetu.

Zdroj: Hradecká drbna, Česká spořitelna

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…